Timesharing w ujęciu podatkowym i rachunkowym
Timesharing (ang. czasowe współużytkowanie) jest szczególnym rodzajem odpłatnego użytkowania cudzej (należącej do przedsiębiorcy) nieruchomości w celach turystycznych w oznaczonym czasie w każdym roku trwania umowy.
Marek Barowicz
Specjalista ds. podatkowych
Timesharing należy do umów adhezyjnych, zawieranych w drodze przystąpienia. Polega to na tym, że konsument, składając podpis, akceptuje warunki oferowane przez przedsiębiorcę. Timesharing może być powiązany z umową kredytu lub pożyczki, zaciągniętych u przedsiębiorcy na sfinansowanie udziału w prawie do nieruchomości.
Timesharing
polega na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie, w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia. to również własność wakacyjna (ang. time - czas, share - dzielić) - system posiadania nieruchomości, w którym osoba kupuje w pełni umeblowany i wyposażony apartament lub dom wakacyjny za ułamek kosztu posiadania tradycyjnego apartamentu czy domku letniskowego na zawsze lub na określoną liczbę lat, lecz w tym czasie może korzystać z apartamentu tylko przez jakiś czas w ciągu roku, zwykle jeden, dwa lub trzy tygodnie - oraz możliwość korzystania z sieci wymiany wakacyjnej. Konsument może wymienić swój tydzień z kimś innym za pośrednictwem jednej z firm wymiany wakacyjnej.