Turnusy rehabilitacyjne
Jakiego dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego może spodziewać się osoba niepełnosprawna? Kto może organizować turnusy rehabilitacyjne?
Adam Wójcik
Kwestię turnusów rehabilitacyjnych regulują przepisy ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn.zm.) oraz obowiązujące od 26 grudnia zeszłego roku rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz.U. Nr 230, poz. 1694). Turnus rehabilitacyjny jest zorganizowaną formą aktywnej rehabilitacji osób niepełnosprawnych połączoną z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, między innymi przez nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych, realizację i rozwijanie zainteresowań, a także przez udział w innych zajęciach przewidzianych programem turnusu.
Dofinansowanie turnusu
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. W tym celu powinna złożyć osobiście lub za pośrednictwem opiekuna albo organizatora turnusów rehabilitacyjnych wniosek o dofinansowanie w centrum pomocy właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu. Do wniosku należy załączyć kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (lub np. kopię wypisu z treści orzeczenia traktowanego na równi z tym orzeczeniem) oraz wniosek lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny. Centrum pomocy powinno rozpatrzeć wniosek o dofinansowanie w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.