Zmiany w prawie własności przemysłowej
Obecny system prawa własności przemysłowej jest zarówno efektem zmian społeczno-gospodarczych, jakie dokonały się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych, jak i przystąpienia do Unii Europejskiej. Sam termin „prawo własności przemysłowej” funkcjonuje w polskiej gospodarce od niedawna. Dziedzina ta jest w konsekwencji ciągle jeszcze mało znana. Ustawowa regulacja zagadnienia nastąpiła dopiero w 2000 r. Od tamtej pory nasze przepisy były już wielokrotnie nowelizowane. Przyczyny zmian wiążą się z rozwojem tej gałęzi prawa w naszym kraju, w tym powodowane są wymogami będącymi konsekwencją przystępowania do międzynarodowych umów. Globalny rozwój prowadzi do zacierania się różnic między nauką a gospodarką. Głównym celem opracowania jest pokazanie licznych najnowszych zmian, czyli tych wprowadzonych ustawą z dnia 29 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej. Z wyjątkiem modyfikacji w przepisach karnych, które obowiązują już od 31 sierpnia 2007 r., ustawa weszła w życie 1 listopada 2007 r. Projekt noweli przygotował rząd, który reprezentowany był w toku prac parlamentarnych przez Ministerstwo Gospodarki.
Stan prawny na 23 października 2007 r.
Sylwia Gortyńska
Kilka słów o własności przemysłowej
Dla jasności rozważań nad zmianami w obowiązujących przepisach dotyczących prawa własności przemysłowej, ważne jest także ogólne omówienie tej tematyki.
Zacznijmy od przybliżenia pojęcia własności przemysłowej. W polskim systemie prawnym nie ma legalnej definicji tej dziedziny. W zasadzie (w nowoczesnych państwach prawa) własność przemysłowa zaliczana jest do własności intelektualnej.
własność intelektualna - zajmuje się prawami autorskimi dzieł oraz tzw. prawami pokrewnymi
własność przemysłowa - obejmuje wyroby techniczne, wzory użytkowe, znaki odróżniające w obrocie towarowo-usługowym, a także oznaczenia geograficzne
Pamiętać trzeba, że Polska jest stroną szeregu międzynarodowych porozumień w sprawach własności przemysłowej.
Podstawowym aktem prawnym zajmującym się dziedziną własności przemysłowej jest Konwencja paryska o ochronie własności przemysłowej z dnia z dnia 20 marca 1883 r. (Dz.U. nr 2, poz. 8 ze zm. wyn. z Dz.U. z 1975 r. nr 9, poz. 51), której stroną jest także Polska. W tym miejscu zaznaczmy, że Konwencję zmieniono tzw. Aktem Sztokholmskim z 14 lipca 1967 r. (Dz.U. z 1975 r. nr 9, poz. 51). Obecnie sama Konwencja paryska stanowi załącznik do niniejszego Aktu.