Centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych - jak sprawdzić, czy nauczyciel nie był karany dyscyplinarnie
Od 1 stycznia 2017 r. w pełnym zakresie zaczął funkcjonować centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych. Oznacza to, że w tym roku każdy kandydat na nauczyciela musi być zweryfikowany, czy nie był karany sankcjami dyscyplinarnymi szczegółowo wskazanymi w Kartcie Nauczyciela. Dotychczas wystarczyło złożenie przez kandydata oświadczenia w tym zakresie.
Centralny rejestr orzeczeń dyscyplinarnych działa od 1 września 2016 r. Jednak do końca 2016 r. był to okres przejściowy przeznaczony na to, aby do jego bazy dokonać wpisu wszystkich wydanych dotychczas orzeczeń dyscyplinarnych. Każdy bowiem kandydat na nauczyciela, który zamierzał zatrudnić się w szkole, przedszkolu lub placówce oświatowej, musiał poświadczyć, że nie toczy się wobec niego postępowanie dyscyplinarne albo że nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną wydalenia z zawodu nauczyciela albo że w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania. Taki obowiązek od 31 maja 2016 r. przewiduje art. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (dalej nowelizacja z 18 marca 2016 r.).
Wdrożenie prawa europejskiego
Konieczność powołania centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych wynika z dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, która wprowadza uregulowania w zakresie obowiązku przekazywania właściwym organom innych państw członkowskich informacji o osobach, które utraciły prawo do wykonywania zawodu, związanych z edukacją osób małoletnich, w tym opieką nad dziećmi i wczesną edukacją. Dyrektywa ta została wdrożona ustawą z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65).