Segregacja opakowań po zużytych lekach i postępowanie z lekami przeterminowanymi
Zasady segregacji i postępowania z opakowaniami po lekach oraz lekami przeterminowanymi mogą się różnić w zależności od gminy, miejsca wytworzenia odpadu i jego rodzaju.
Odpady komunalne i odpady medyczne
Ustawa o odpadach (dalej: u.o.) wprowadza definicje odpadów komunalnych (art. 3 ust. 1 pkt 7) oraz odpadów medycznych (art. 3 ust. 1 pkt 8).
Przez odpady komunalne rozumie się te powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych, w szczególności niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i odpady selektywnie zebrane:
- z gospodarstw domowych, w tym papier i tektura, szkło, metale, tworzywa sztuczne, bioodpady, drewno, tekstylia, opakowania, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory oraz odpady wielkogabarytowe, w tym materace i meble, oraz
- ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, jeżeli odpady te są podobne pod względem charakteru i składu do odpadów z gospodarstw domowych.
Należy jednak pamiętać, że odpady komunalne nie obejmują odpadów z produkcji, rolnictwa, leśnictwa, rybołówstwa, zbiorników bezodpływowych, sieci kanalizacyjnej oraz z oczyszczalni ścieków, w tym osadów ściekowych, pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych.