Jakie obowiązki akcyzowe mają prosumenci energii elektrycznej – zmiany od 1 kwietnia 2022 r.
Obowiązująca od 1 kwietnia 2022 r. nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii wprowadza nowe rodzaje prosumentów. Większość nowych prosumentów, tj. prosumenci zbiorowi i „mali” prosumenci wirtualni, nie będzie musiała wypełniać zbyt wielu obowiązków akcyzowych. Przewidziane są dla nich liczne zwolnienia. Jedynie „duzi” prosumenci wirtualni nie będą mogli korzystać z ułatwień akcyzowych i będą traktowani jak zwykli producenci prądu. Jednak z rozliczeń jako wirtualni prosumenci będą mogli korzystać od 2 lipca 2024 r.
1 kwietnia 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (dalej: ustawa o OZE). Rozszerza ona dotychczasowy krąg prosumentów o tzw. prosumentów wirtualnych(rozliczenie od 2 lipca 2024 r.) i prosumentów zbiorowych. Nowela ta modyfikuje również zawarte w tej ustawie odwołania do ustawy o podatku akcyzowym. Polega na zmianie brzmienia art. 4 ust. 10 ustawy o OZE, w którym zawarty był dotychczas zapis, że pobranie z sieci „własnego” prądu przez prosumenta jest jego zużyciem na potrzeby własne w rozumieniu akcyzy. Doprecyzowanie polega na dopisaniu zastrzeżenia, że nie jest to jednocześnie (akcyzowo) sprzedaż nabywcy końcowemu na terytorium kraju lub zużycie energii z niewiadomego źródła. Przy czym z uzasadnienia zmiany ustawy wynika, że ustawodawcą kierowała chęć usunięcia istniejących wątpliwości interpretacyjnych.
1. Dotychczasowi prosumenci energii elektrycznej a akcyza od prądu
Do tej pory ustawa o OZE nie rozróżniała rodzajów prosumentów. Posługiwała się tylko definicją prosumenta energii odnawialnej. Nowelizacja ustawy o OZE, która obowiązuje od 1 kwietnia 2022 r., nie wprowadziła żadnych zmian we wspomnianej definicji. Obowiązki akcyzowe lub ich brak dla prosumentów przed 1 kwietnia, jak i po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE są takie same.
Definicja
Pojęciem określani są niektórzy producenci energii elektrycznej, którzy jednocześnie zużywają (konsumują) wyprodukowaną przez siebie energię. Prosumentem, a dokładnie „prosumentem energii odnawialnej” w rozumieniu art. 2 pkt 27a ustawy o OZE, są odbiorcy końcowi, którzy wytwarzają energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii elektrycznej na własne potrzeby w mikroinstalacji. Gdy energia nie jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym, to wytwarzanie energii nie może stanowić przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej tego odbiorcy końcowego określonej zgodnie z przepisami ustawy o statystyce publicznej.