Koronawirus nie zwalnia z opłat za krzywdzenie natury
Tak jak co roku duża grupa przedsiębiorców i innych podmiotów do 31 marca musi złożyć sprawozdania i uiścić opłaty m.in. za wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza czy za składowanie odpadów. W tym roku wielkich rewolucji w rozliczeniach za korzystanie ze środowiska nie ma, ale całkiem bez zmian i nowych wątpliwości oczywiście się nie obędzie.
Termin rozliczenia za korzystanie ze środowiska za 2020 r. nie został zmieniony żadną z dotychczasowych tarcz antykryzysowych. A to oznacza, że do 31 marca trzeba złożyć wymagane wykazy i uiścić odpowiednie opłaty. Czym grozi ewentualne niewypełnienie obowiązków, można przeczytać na s. C6‒7. W niniejszym tekście opisujemy, kto i jak powinien rozliczyć opłaty za korzystanie ze środowiska, których zasady ponoszenia określa ustawa ‒ Prawo ochrony środowiska (dalej: p.o.ś.).
Kto jest zobowiązany
Wykazy składają oraz wnoszą opłaty przedsiębiorcy korzystający ze środowiska - zarówno polscy, jak i zagraniczni. Krąg zobowiązanych jest bardzo szeroki. Nie mogą o obowiązku zapomnieć np. osoby wykonujące zawód medyczny w ramach praktyki indywidualnej lub specjalistycznej. Muszą o nim pamiętać także prowadzący działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Nie są jednak do tego zobowiązani rolnicy osoby fizyczne, o ile to, co robią, nie wymaga pozwolenia. Obowiązek taki mają za to także inne osoby fizyczne, jeżeli korzystają ze środowiska w zakresie, w jakim wymaga to pozwolenia środowiskowego.
Z kolei jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami (np. organizacje pozarządowe, szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje, samorządy, zarządy dróg itp.) obowiązku nie unikną. Wiele z nich może być zaskoczonych, szczególnie w tym roku, że muszą się rozliczyć, mimo iż np. korzystają z sieci ciepłowniczej i nie dysponują własnymi pojazdami.
Od jakiej kwoty
Czy wszyscy muszą ponosić opłaty za korzystanie ze środowiska? Otóż nie. Nie trzeba płacić, jeśli wyliczona roczna opłata dla jednego rodzaju korzystania ze środowiska (np. wprowadzania gazów lub pyłów do powietrza) nie przekracza 800 zł. Nie zwalnia to jednak z obowiązku przedłożenia rocznego wykazu. Przy czym i tutaj jest dobra wiadomość.