Prawo budowlane po zmianach
1 stycznia 2009 r. weszły w życie niezwykle ważne przepisy dotyczące obowiązku wystawiania świadectw energetycznych dla sprzedawanych i wynajmowanych budynków i mieszkań. Z praktycznego punktu widzenia jest to bodaj najważniejsza zmiana w prawie budowlanym na przestrzeni ostatnich kilku lat. Dla osób, które w swojej pracy na co dzień mają do czynienia z prawem budowlanym, obserwowanie zmian prawnych w tym zakresie jest niezbędne. Niespełnienie wymagań przewidzianych przepisami może wiele kosztować zarówno indywidualnego sprzedawcę nieruchomości, jak i developera zawodowo zajmującego się sprzedażą nieruchomości. „Poradnik” to przewodnik po zmienionych i dodanych przepisach z zakresu prawa budowlanego, wchodzących w życie w nowym roku. Znajdą tu Państwo przede wszystkim szeroko omówioną charakterystykę świadectwa energetycznego, a także konsekwencje jego braku dla tych, którzy chcą sprzedać czy wynająć nieruchomość. W „Poradniku” można znaleźć wszystko na temat przepisów dotyczących samego sporządzania świadectwa energetycznego, jak i osób do tego uprawnionych.
Stan prawny na 1 stycznia 2009 r.
piotR polaŃSKI - radca prawny
RAFAŁ DRZAZGA - aplikant radcowski
Kancelaria prawnicza „Lex&Ars”
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W publikacji przywołane zostały także przepisy dotyczące kontroli obiektów budowlanych. Nie pomijamy wyjaśnienia nowych, wchodzących w życie przepisów, dotyczących kontroli właśnie takich obiektów. Zachęcamy do wnikliwej lektury, mając nadzieję, że pomoże ona uchronić Państwa przed problemami związanymi z nowymi obowiązkami.
Świadectwo charakterystyki energetycznej
Nowością w prawie budowlanym od stycznia 2009 r. jest konieczność zadbania przez nas o świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Świadectwem charakterystyki energetycznej jest dokument określający wielkość energii wyrażonej w kWh/m2/rok niezbędnej do zaspokajania różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. Wystawia je uprawniony do tego rzeczoznawca.
Charakterystyka energetyczna budynku