Zatrudnianie młodocianych w celu przygotowania zawodowego w okresie epidemii COVID-19
W związku ze zwalczaniem COVID-19 zostały wprowadzone szczególne przepisy chroniące młodocianych. Na ich podstawie w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty młodociany pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Natomiast zgodnie z aktualnym stanowiskiem MEiN od 1 września 2021 r. planowany jest pełny powrót uczniów do szkół w trybie stacjonarnym, w tym także do pracy młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Na tę okoliczność resort przygotował „Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych - tryb pełny stacjonarny”, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r.
Praca osób młodocianych podlega szczególnej ochronie i szczególnym ograniczeniom. W związku z tym, że młodociany pracownik jest osobą zatrudnioną na umowę o pracę, na pracodawcy ciążą wszelkie obowiązki, takie jak w stosunku do pozostałych pracowników, oraz dodatkowo obowiązki związane ze specyfiką zatrudniania pracownika młodocianego.
1. Kiedy można zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego
Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła lat 18. Młodociany ma obowiązek dokształcania teoretycznego do ukończenia 18 lat, który może także zostać przedłużony.
Praca osób młodocianych jest dopuszczalna, jeśli spełniają one 3 poniższe wymogi:
- ukończyły co najmniej 15 lat,
- ukończyły co najmniej 8-letnią szkołę podstawową,
- przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
Od tych zasad istnieją jednak pewne wyjątki przedstawione w tabeli poniżej.
WAŻNE(!)
Co do zasady wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy: ukończyli 15 lat oraz co najmniej 8-letnią szkołę podstawową, a ponadto przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.