Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. – odpowiedzi na pytania Czytelników
Od 1 października 2017 r. obowiązują przepisy obniżające wiek emerytalny. Kobiety mogą przechodzić na emeryturę już po ukończeniu 60 lat, a mężczyźni po osiągnięciu 65. roku życia. Pracodawca jest zobligowany do udzielenia pomocy w wypełnieniu wniosku o emeryturę oraz zebraniu dokumentacji emerytalnej, gdy pracownik zwróci się do niego w tej sprawie.
Wśród licznych wątpliwości pracodawców, których pracownicy wybierają się na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, pojawiają się kwestie związane z obowiązkiem wypełniania i kompletowania wniosku o emeryturę. Należy wskazać, że w przypadku gdy o emeryturę obliczaną według nowych zasad ubiega się pracownik urodzony po 31 grudnia 1948 r. pracodawca nie ma obowiązku przekazania dokumentacji emerytalnej tego pracownika do ZUS. Jest on natomiast zobowiązany do pomocy w skompletowaniu tej dokumentacji, a także do przygotowania wniosku o przyznanie świadczenia.
(?) Zatrudniamy dwóch pracowników (mężczyznę i kobietę), którzy mogą skorzystać z obniżenia wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. Mężczyzna ukończył 65 lat 1 marca 2017 r., a kobieta osiągnęła 60 lat 5 października br. Niedawno oboje zwrócili się o pomoc w skompletowaniu dokumentacji emerytalnej. Czy powinniśmy się z tym pospieszyć i przekazać tę dokumentację do ZUS jeszcze w październiku, czy też nawet w razie zgłoszenia wniosku w listopadzie nasi pracownicy otrzymają wyrównanie świadczenia od dnia ukończenia obniżonego wieku emerytalnego lub przynajmniej od 1 października br.?
ZUS przyzna emeryturę od 1 października 2017 r., jeśli wniosek o emeryturę zostanie zgłoszony najpóźniej do 31 października br.
Od 1 października 2017 r. obowiązuje ustawa z 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa zmieniająca). Najważniejszą zmianą, którą wprowadziła, jest obniżenie powszechnego wieku emerytalnego do poziomu obowiązującego przed 2013 r., tj. do 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Dzięki nowym regulacjom emeryturę powszechną mogą uzyskać przede wszystkim o