Pomoc dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych
Pracodawcom wykonującym działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą jest udzielana pomoc na zatrudnienie. Od 1 stycznia br. obowiązują w tej dziedzinie nowe przepisy.
Alicja Kowalczyk
Niektórym pracodawcom przysługuje uprawnienie do uzyskania dofinansowania wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników. 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn.zm.). Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgodnie ze znowelizowanymi art. 25a ust. 2-5, może refundować część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne bądź część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenie emerytalne - pracodawcy zatrudniającemu mniej niż 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Warunkiem uzyskania refundacji jest terminowe opłacanie przez pracodawcę tych składek w całości.
Refundacja i dofinansowanie
Pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych PFRON refunduje część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od pracownika na ubezpieczenia emerytalne i chorobowe oraz część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą składce należnej od pracodawcy na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. I w tym przypadku warunkiem uzyskania pomocy jest terminowe opłacania przez pracodawcę tych składek w całości.
Refundacja z PFRON może uzyskać także pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem w wysokości co najmniej 6 proc., w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych: