Data publikacji: 23.01.2007
Komentarz do ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Ordynacji podatkowej
1 stycznia 2007 r. weszła w życie kolejna, duża nowelizacja ordynacji podatkowej. Ustawa zmieniająca ordynację została uchwalona 16 listopada 2006 r. (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) i - zgodnie z założeniami ustawodawcy - ma się przyczynić do zwiększenia pewności i stabilności prawa podatkowego oraz do poprawy relacji między podatnikami a organami podatkowymi. Część znowelizowanych przepisów ma wejść w życie 1 lipca 2007 r.
Nowelizacja, oprócz zmian o charakterze redakcyjno-technicznym, zawiera również wiele bardzo istotnych zmian merytorycznych, które powinny mieć duże znaczenie dla podatników.
Ze względu na szeroki zakres zmian, w niniejszym komentarzu skupimy się na najistotniejszych.
Definicje
Nowelizacja doprecyzowała pojęcia podmiotu krajowego oraz podmiotu zagranicznego. Wprowadzona zmiana umożliwi inwestorom zagranicznym prowadzącym działalność gospodarczą przez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład na ubieganie się o wydanie decyzji w sprawach porozumienia co do cen transakcyjnych. Dotyczyć to będzie również podatników polskich prowadzących działalność gospodarczą przez zakład położony poza terenem Polski.
Indywidualne interpretacje podatkowe
Najbardziej istotną i najczęściej komentowaną zmianą, jest nowo dodany rozdział dotyczący wydawania interpretacji podatkowych. Należy przy tym zaznaczyć, że zmiany w tym zakresie zaczną obowiązywać od 1 lipca 2007 r., a zatem zgodnie z przepisami przejściowymi ustawy nowelizującej - wnioski o wydanie pisemnych interpretacji w indywidualnych sprawach wniesione przed tą datą podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów obowiązujących przed tym dniem.