1. Obrót prawami do emisji zanieczyszczeń - część 2
Posiadanie praw do emisji gazów cieplarnianych i innych substancji jest dla wielu przedsiębiorstw warunkiem koniecznym prowadzenia działalności. Obrót prawami do emisji umożliwia jednostkom zakup brakujących lub sprzedaż zbędnych praw, a tym samym prowadzenie np. działalności energetycznej zgodnie z przepisami o ochronie środowiska. W poprzednim numerze BR przedstawiliśmy prawne i podatkowe aspekty obrotu prawami do emisji. Bieżący artykuł zawiera informacje o ich księgowym ujęciu zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Standardów Rachunkowości "Prawo do emisji zanieczyszczeń".
Komitet Standardów Rachunkowości uchwałą nr 6/05 z 28 listopada 2005 r. przyjął stanowisko w sprawie księgowego ujęcia praw (uprawnień) do emisji zanieczyszczeń do powietrza - "Prawo do emisji zanieczyszczeń". Było to związane z istnieniem licznych wątpliwości dotyczących księgowego ujęcia praw do emisji. Jak wspominaliśmy w pierwszej części artykułu (BR nr 11), stanowisko to jest wypadkową kilku opcji ewidencjonowania tych praw, jakie pojawiły się w związku z koniecznością rozliczania praw do emisji przez podmioty gospodarcze.
Według zapisów stanowiska przyznane i nabyte prawa do emisji spełniają definicję wartości niematerialnych i prawnych ustawy o rachunkowości i:
ujmuje się je w księgach rachunkowych jednostki pod datą ich przyznania lub nabycia w cenie nabycia oraz