Ulgi podatkowe w rozliczeniu rocznym za 2007 r. - część II
W poprzednim numerze, w części I przedstawiliśmy „ulgę na dzieci” i na Internet. W II części opisujemy pozostałe ulgi, w tym zmiany zasad przekazywania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Przedstawiamy praktyczne rozwiązania, ilustrując je przykładami.
Ulga na zakup nowych technologii
W zeznaniu rocznym za 2007 r. oprócz ulg „dostępnych” dla każdego podatnika przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg przeznaczonych tylko dla nich. Jest nią ulga na zakup nowych technologii. Jeżeli w 2007 r. podatnicy wydali środki na ten cel, to mogą od podstawy opodatkowania odliczyć do 50% poniesionych wydatków.
Nowe technologie to wiedza technologiczna w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Są to w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, umożliwiające wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów albo usług, niestosowane na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat. Spełnienie tych warunków powinna potwierdzić opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej (zgodnie z ustawą o zasadach finansowania nauki) - art. 26c updof. Posiadanie tej opinii jest kluczowe. Jednostkami naukowymi są jednostki prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe. Są to m.in.:
l podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w myśl statutów tych uczelni,
l placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk,
l jednostki badawczo-rozwojowe,
l międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów,
l jednostki organizacyjne posiadające status jednostki badawczo-rozwojowej,
l Polska Akademia Umiejętności.
Na podstawie ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej również przedsiębiorca niebędący jednostką badawczo-rozwojową może uzyskać status centrum badawczo-rozwojowego i stać się w ten sposób jednostką naukową na podstawie tej ustawy.
Trzeba podkreślić, że bez opinii właściwej jednostki nabycie nawet najnowocześniejszych rozwiązań w sposób spełniający pozostałe warunki skorzystania z ulgi przewidziane w przepisach nie daje prawa do odliczenia. Jest tak nawet wtedy, gdy podatnik wykaże, że nie udało mu się znaleźć takiej jednostki. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu w piśmie z 10 maja 2007 r., nr PD/415-11/07, potwierdził taką interpretację przepisów. Sprawa dotyczyła zakupu przez podatnika drukarki wielkoformatowej Ploter Roland SP 540 V wraz z odpowiednim oprogramowaniem: