Data publikacji: 10.02.2004
Jak bronić swoich praw po decyzji podatkowej
Procedura podatkowa: W sprawach podatkowych decyzję wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego. Podatnik ma prawo wniesienia odwołania od tej decyzji do organu drugiej instancji - dyrektora izby skarbowej. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Po wyczerpaniu środków zaskarżenia podatnik może wnieść skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Wniesienia skargi dokonuje się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Od wydanego przez wojewódzki sąd administracyjny wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie w sprawie przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Każdy podatnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą powinien pamiętać, że może być stroną postępowania prowadzonego przez właściwy organ podatkowy albo organ kontroli skarbowej. Przedmiotem takiego postępowania będą zazwyczaj sprawy dotyczące ciążących na podatniku zobowiązań podatkowych. Należy przy tym pamiętać, że poza przewidzianymi w przepisach obowiązkami podatnik ma też możliwość obrony swoich praw. Służą temu instytucje określone i uregulowane w przepisach ustaw: Ordynacja podatkowa oraz Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Co się dzieje po wydaniu decyzji podatkowej
Prowadzone przez organ podatkowy postępowanie podatkowe kończy się wydaniem decyzji. W sprawach podatkowych decyzję wydaje właściwy naczelnik urzędu skarbowego. Jest nią każde zewnętrzne, władcze i jednostronne rozstrzygnięcie indywidualnej sprawy będącej przedmiotem postępowania.
Odwołanie od decyzji
Podatnik ma prawo wniesienia odwołania od decyzji wydanej przez organ podatkowy. Odwołanie należy do tzw. zwyczajnych środków zaskarżania funkcjonujących w postępowaniu podatkowym. Od decyzji podatkowej, wydanej w pierwszej instancji, służy podatnikowi odwołanie tylko do jednej instancji. Odwołanie powoduje zatem, że każda indywidualna sprawa, która została rozstrzygnięta decyzją wydaną w pierwszej instancji, podlega rozpoznaniu i rozstrzygnięciu przez organ drugiej instancji.