Data publikacji: 05.08.2003
Opłaty w działalności firmy
Osoba zamierzająca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej często nie zdaje sobie sprawy z ilości formalności, które należy załatwić. W trakcie prowadzenia działalności czeka na potencjalnego przedsiębiorcę również wiele „przykrych” niespodzianek, np. konieczność uzyskiwania dodatkowych zezwoleń, przedstawiania sprawozdań itp. Z reguły dokonywanie tych czynności wiąże się z koniecznością ponoszenia opłat. Niektóre z nich są niewielkie, ale część opłat w przypadku nieuwzględnienia ich w biznesplanach może zagrozić płynności finansowej firmy.
Andrzej Kwieciński
Stan prawny na 1 sierpnia 2003 r.
Duże firmy korzystają najczęściej z usług wyspecjalizowanych kancelarii prawnych oraz biur księgowych. W ten sposób ograniczają ryzyko związane z ponoszeniem kar za niewłaściwe prowadzenie księgowości czy nieprawidłowe zawarcie umowy itp. Jednak również w przypadku korzystania z pomocy specjalistów ryzyko związane z brakiem określonego zezwolenia, nieuiszczeniem danej opłaty, brakiem koncesji najczęściej obciąża przedsiębiorcę. Natomiast osoby prowadzące działalność w niewielkim zakresie z reguły załatwiają takie formalności samodzielnie.
Niniejsze opracowanie jest przewodnikiem, swoistym „spisem treści” sytuacji, w których mogą znaleźć się przedsiębiorcy prowadzący działalność w niewielkim zakresie oraz działający na większą skalę. Przedstawiono w nim opłaty, które najczęściej muszą ponosić przedsiębiorcy. Znajomość wysokości opłat umożliwi dokładniejsze zaplanowanie wydatków i uniknięcie przykrych niespodzianek.
Zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski oraz zadania organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego w zakresie działalności gospodarczej określają przepisy ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. nr 128, poz. 1176). Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Natomiast przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu, podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.