Data publikacji: 29.06.2018
Pomoc państwa dla przedsiębiorców
W przypadku gdy wartość planowanej pomocy, łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w trzech kolejnych latach, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. euro, dopuszczalność udzielenia pomocy została uzależniona od spełnienia warunków określonych w tej ustawie. Istnieją dwa rodzaje warunków. Pierwsze z nich to warunki ogólne, które muszą być spełnione w każdym przypadku, gdy następuje przysporzenie korzyści finansowych na rzecz przedsiębiorcy. Drugie zaś to warunki szczegółowe, które zostały uzależnione od przeznaczenia planowanej pomocy.
Swoistego rodzaju zbiór zasad, które powinny być spełnione w każdym przypadku udzielenia pomocy, zawiera art. 10 ustawy o pomocy publicznej, stanowiąc, iż udzielana pomoc powinna:
• w przypadku inwestowania lub tworzenia nowych miejsc pracy - być uzupełnieniem środków własnych przedsiębiorcy,
• być proporcjonalna do rangi rozwiązywanego problemu,
• przynosić korzyści społeczne większe niż korzyści możliwe do osiągnięcia bez jej udzielenia,
• być udzielana w zakresie niezbędnym, a zarazem wystarczającym do osiągnięcia celu pomocy,
• charakteryzować się przejrzystością ułatwiającą nadzorowanie.
Spełnienie powyższych przesłanek należy oceniać, biorąc pod uwagę indywidualne okoliczności występujące w poszczególnych przypadkach. Inne korzyści społeczne zostaną bowiem osiągnięte w przypadku wsparcia restrukturyzacji przedsiębiorcy, a inne - jeśli chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych lub ulgi związane z zatrudnianiem absolwentów.
Niedopuszczalna jest pomoc, która może wyeliminować lub istotnie ograniczyć lub naruszyć konkurencję bądź też mogąca uniemożliwić lub istotnie utrudnić jej powstanie. Oceniając wpływ planowanego wsparcia na konkurencję, należy wziąć pod uwagę wielkość i częstotliwość pomocy dotychczas udzielonej przedsiębiorcy.
W odróżnieniu od dotychczasowych przepisów, nowa ustawa nie zawiera ogólnego warunku nakazującego powiązanie udzielanej pomocy z nowymi inwestycjami lub tworzeniem nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją. Powiązanie z nowymi inwestycjami mogą natomiast przewidywać szczegółowe warunki dopuszczalności pomocy.