Dla osób z zacięciem technicznym
Trwa nabór na aplikację przygotowującą do wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Dobrą podstawą jest wykształcenie prawnicze. Na złożenie wniosku są jeszcze trzy tygodnie
Jeśli gospodarka ma być innowacyjna, to potrzebuje rozwiązań, które mogą być chronione prawami własności intelektualnej, w tym przemysłowej. Ich uzyskiwanie, utrzymywanie ochrony oraz podejmowanie działań w celu ochrony przed naruszeniami to podstawowe działania rzecznika patentowego.
Dwie strony zawodu
– Zawód ten ma charakter interdyscyplinarny, gdyż łączy w sobie zarówno elementy techniczne, jak i prawne. Dlatego w miarę rozwoju gospodarki naszego kraju będzie wzrastało zapotrzebowanie na współpracę ze specjalistami w dziedzinie innowacyjnego rozwoju, jakimi są rzecznicy patentowi – uważa Dorota Rzążewska, prezes Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. – Rozwój różnych gałęzi gospodarki, np. sektora elektronicznego czy ekologicznego, kreuje zapotrzebowanie na współpracę w tych dziedzinach z rzecznikami patentowymi, którzy zarówno od strony technicznej, jak i prawnej zapewnią właściwą ochronę rozwiązań innowacyjnych powstających w tych branżach. Wymaga to wykorzystania zarówno wiedzy technicznej z danej dziedziny techniki, jak i prawnej. Dlatego zapotrzebowanie na współpracę z rzecznikami patentowymi winno wzrastać w miarę rozwoju różnych sektorów gospodarki naszego kraju. Należy przy tym podkreślić, że ze względu na techniczny charakter rozwiązań, które w świetle obowiązujących przepisów mogą być patentowane czy chronione jako wzory użytkowe, osoby mające wykształcenie techniczne najlepiej opracują strategię uzyskania i utrzymania ich ochrony. Wiedza prawnicza, jaką dysponują rzecznicy patentowi, ułatwia z kolei zapewnienie właściwej ochrony – dodaje.