Kto może złożyć wniosek o okazjonalną pracę zdalną
Praca zdalna okazjonalna jest szczególną formą pracy zdalnej, która jest wykonywana na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
Okazjonalna forma pracy zdalnej z uwagi na swój charakter (tj. incydentalność jej wykonywania, fakt jej wykonywania wyłącznie ze względu na potrzeby pracownika) została unormowana w sposób szczególny. Z inicjatywą wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej może wystąpić wyłącznie pracownik.
Z wnioskiem w sprawie pracy okazjonalnej może wystąpić zarówno pracownik, który wypełnia obowiązki ze stosunku pracy w sposób tradycyjny w zakładzie pracy, jak i wykonujący częściowo pracę zdalną.
Na taką wykładnię wskazuje również uzasadnienie nowelizacji Kodeksu pracy, w którym stwierdzono, iż projektowany przepis nie wyklucza możliwości złożenia wniosku dotyczącego okazjonalnej pracy zdalnej przez pracownika, który wykonuje już pracę zdalną częściowo (na ogólnych zasadach).
W przypadku osób wykonujących pracę hybrydowo, okazjonalna praca zdalna będzie miała charakter uzupełniający w stosunku do tej wykonywanej już w sposób zdalny.
Wymiar 24 dni należy interpretować jako bezwzględnie obowiązujący. Nie może być on rozszerzany. Ponadto, wymiar ten odnosi się do roku kalendarzowego, a więc obejmuje okres od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Artykuł pochodzi z książki "Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami".