ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 22 grudnia 2024 r.
w sprawie danych zawartych w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska oraz informacji kwartalnej2)
Na podstawie art. 113b ust. 22 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2024 r. poz. 361, 852, 1473, 1721 i 1911) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1) szczegółowy zakres danych zawartych w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia, zwanym dalej „uprzednim powiadomieniem”, wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania oraz niezbędnymi pouczeniami;
2) szczegółowy zakres danych zawartych w informacji kwartalnej wraz z objaśnieniami co do sposobu wypełniania oraz niezbędnymi pouczeniami.
§ 2. 1. Uprzednie powiadomienie zawiera:
1) oznaczenie naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest składane uprzednie powiadomienie, i cel jego złożenia;
2) identyfikator podatkowy NIP podatnika;
3) numer identyfikacyjny VAT, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby rozliczenia podatku w procedurze, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - jeżeli podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby tej procedury;
4) nazwę lub imię i nazwisko podatnika;
5) rodzaj podatnika;
6) adres siedziby podatnika lub adres miejsca zamieszkania podatnika w przypadku osoby fizycznej;
7) rodzaje działalności gospodarczej podatnika;
8) państwo członkowskie lub państwa członkowskie, w których podatnik zamierza korzystać ze zwolnienia;
9) wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w poprzednim roku podatkowym, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
10) wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w roku podatkowym poprzedzającym poprzedni rok podatkowy w każdym z państw członkowskich, które wymagają wskazania takich danych - w przypadku gdy podatnik ma zamiar skorzystać ze zwolnienia w tych państwach członkowskich;
11) wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w roku podatkowym, w którym podatnik składa uprzednie powiadomienie, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
12) oświadczenie o wycofaniu uprzedniego powiadomienia - w przypadku gdy podatnik zidentyfikuje błędy w złożonym uprzednim powiadomieniu i przed nadaniem mu indywidualnego numeru identyfikacyjnego poprzedzonego kodem PL i zawierającego kod EX, zwanego dalej „polskim numerem identyfikacyjnym EX”, składa kolejne uprzednie powiadomienie;
13) rodzaj przedstawicielstwa, jeżeli wynika z mocy prawa lub zostało ustanowione przez podatnika - w przypadku gdy uprzednie powiadomienie jest składane przez przedstawiciela.
2. W przypadku gdy państwo członkowskie, w którym podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia, stosuje różne progi zwolnienia uzależnione od sektora prowadzonej działalności gospodarczej, dane, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, przedstawia się oddzielnie w odniesieniu do każdego sektora działalności gospodarczej.
3. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, podaje się w euro. Przeliczenia na euro wartości wyrażonych w złotych lub innych walutach dokonuje się według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w pierwszym dniu roku, a w przypadku gdy w tym dniu kurs wymiany nie został opublikowany - według kursu wymiany z następnego dnia, w którym został opublikowany.
4. W przypadku gdy podatnik nie dokonał sprzedaży na terytorium kraju lub dostaw towarów lub świadczenia usług w innym państwie członkowskim, na potrzeby określenia danych, o których mowa w ust. 1 pkt 9-11, podaje się wartość „0”.
5. Uprzednie powiadomienie może zawierać:
1) informacje o załączonych dokumentach;
2) dane kontaktowe podatnika, w tym adresy stron internetowych, numer telefonu oraz adres poczty elektronicznej.
§ 3. 1. W przypadku zamiaru skorzystania ze zwolnienia w kolejnym państwie członkowskim podatnik nie jest zobowiązany do przekazania w aktualizacji uprzedniego powiadomienia informacji, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, 5-7 i 9-11, jeżeli informacje te zostały już ujęte w przedłożonym uprzednim powiadomieniu i jego aktualizacjach lub informacjach kwartalnych i ich korektach.
2. W przypadku zamiaru rezygnacji ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska podatnik w aktualizacji uprzedniego powiadomienia informuje właściwego naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji oraz wskazuje państwo członkowskie, w którym zamierza zrezygnować ze zwolnienia.
3. Aktualizacja uprzedniego powiadomienia składana w związku ze zmianą danych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 9-11, zawiera datę złożenia uprzedniego powiadomienia lub jego aktualizacji, w których podatnik wskazał te dane.
4. Aktualizacja uprzedniego powiadomienia zamiast identyfikatora podatkowego NIP podatnika zawiera polski numer identyfikacyjny EX.
§ 4. 1. Informacja kwartalna zawiera:
1) oznaczenie naczelnika urzędu skarbowego, do którego jest składana informacja kwartalna, i cel jej złożenia wraz z oznaczeniem kwartału, za który jest składana;
2) polski numer identyfikacyjny EX;
3) nazwę lub imię i nazwisko podatnika;
4) wartość dostaw towarów lub świadczenia usług w każdym z państw członkowskich w danym kwartale, w tym wartość sprzedaży na terytorium kraju;
5) oświadczenie podatnika o przekroczeniu kwoty 100 000 euro rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej z oznaczeniem, że składana informacja kwartalna stanowi raport końcowy, oraz datę przekroczenia tej kwoty - w przypadku gdy celem złożenia informacji kwartalnej jest oświadczenie o przekroczeniu rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej.
2. W przypadku gdy celem złożenia informacji kwartalnej jest korekta tej informacji, podatnik jest zobowiązany również do przekazania danych, o których mowa w ust. 1, z uwzględnieniem zmian zaistniałych w tej informacji oraz kwartału, którego dotyczy korekta informacji kwartalnej.
3. W wartościach, o których mowa w ust. 1 pkt 4, pomija się wartości, które zostały ujęte w złożonym uprzednim powiadomieniu.
4. W przypadku gdy państwo członkowskie, w którym podatnik zamierza skorzystać ze zwolnienia, stosuje różne progi zwolnienia uzależnione od sektora prowadzonej działalności gospodarczej, dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4, przedstawia się oddzielnie w odniesieniu do każdego sektora działalności gospodarczej.
5. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4, podaje się w euro. Przeliczenia na euro wartości wyrażonych w złotych lub w innych walutach dokonuje się według kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny w pierwszym dniu roku, a w przypadku gdy w tym dniu kurs wymiany nie został opublikowany - według kursu wymiany z następnego dnia, w którym został opublikowany.
6. W przypadku gdy podatnik nie dokonał sprzedaży na terytorium kraju lub dostaw towarów lub świadczenia usług w innym państwie członkowskim, na potrzeby określenia danych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, podaje się wartość „0”.
§ 5. Uprzednie powiadomienie oraz informacja kwartalna zawierają pouczenie podatnika, że podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy albo niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zmianie danych grozi odpowiedzialnością przewidzianą w przepisach Kodeksu karnego skarbowego.
§ 6. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Minister Finansów: A. Domański
1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2710).
2) Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Rady (UE) 2020/285 z dnia 18 lutego 2020 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw oraz rozporządzenie (UE) nr 904/2010 w odniesieniu do współpracy administracyjnej i wymiany informacji do celów monitorowania i prawidłowego stosowania procedury szczególnej dla małych przedsiębiorstw (Dz. Urz. UE L 62 z 02.03.2020, str. 13).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00