ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 stycznia 2012 r.
w sprawie zbierania informacji na temat używania przez oskarżonego środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych
Na podstawie art. 70a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) szczegółowe warunki i tryb zbierania informacji na temat używania przez oskarżonego środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych, zwanego dalej „zbieraniem informacji”;
2) warunki, jakie muszą spełniać osoby uprawnione do zbierania informacji, zwane dalej „specjalistami”;
3) wysokość ryczałtu przysługującego za zebranie informacji.
§ 2.[Warunki uzyskania wpisu do ewidencji] 1. Specjalistą jest osoba wpisana do ewidencji, o której mowa w § 3 ust. 1.
2. Wpis do ewidencji może uzyskać osoba, która spełnia następujące warunki:
1) posiada certyfikat specjalisty terapii uzależnień na zasadach przewidzianych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) korzysta z pełni praw publicznych;
3) nie była karana za przestępstwo umyślne;
4) przekazała do Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oświadczenie i dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3.
§ 3.[Podmiot prowadzący ewidencję specjalistów] 1. Ewidencję specjalistów prowadzi Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, zwane dalej „Biurem”.
2. W ewidencji odnotowuje się:
1) imię i nazwisko specjalisty;
2) adres, na który należy kierować zarządzenia o zebraniu informacji, wraz z numerem telefonu oraz adresem poczty elektronicznej, oraz numerem telefaksu – jeżeli specjalista taki numer posiada;
3) wykaz sądów rejonowych, w których okręgu specjalista zobowiązuje się do zbierania informacji.
3. Osoba, która występuje o wpis do ewidencji, przesyła do Biura listem poleconym następujące dokumenty:
1) poświadczoną notarialnie kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień uzyskanego zgodnie z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) informację o osobie z Krajowego Rejestru Karnego wydaną nie wcześniej niż w okresie ostatnich 90 dni;
3) oświadczenie, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4. Wpisu do ewidencji dokonuje się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania dokumentów, o których mowa w ust. 3.
§ 4.[Przekazanie i publikacja listy specjalistów] 1. W oparciu o dane z ewidencji Biuro przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości, do końca każdego kwartału, aktualną listę specjalistów.
2. Listę, o której mowa w ust. 1, Minister Sprawiedliwości publikuje na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
§ 5.[Zawiadomienie o zmianie danych specjalisty] 1. Jeżeli dane specjalisty określone w § 3 ust. 2 uległy zmianie albo jeżeli przeciwko specjaliście prowadzone jest postępowanie karne o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego, specjalista jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym Biuro.
2. W czasie trwania postępowania karnego, o którym mowa w ust. 1, uprawnienie specjalisty do zbierania informacji podlega zawieszeniu, a jego dane usuwa się z listy specjalistów, o której mowa w § 4 ust. 1.
3. Biuro zawiadamia niezwłocznie Ministra Sprawiedliwości o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
4. O prowadzeniu przeciwko specjaliście postępowania karnego, o którym mowa w ust. 1, może zawiadomić Biuro również sąd lub prokurator.
5. Specjalista, który nie dopełnił określonego w ust. 1 obowiązku zawiadomienia o postępowaniu karnym, podlega skreśleniu z ewidencji. Osoba taka przez okres trzech lat nie może zostać ponownie wpisana do ewidencji specjalistów.
§ 6.[Skreślenie specjalisty z ewidencji] 1. Dyrektor Biura skreśla specjalistę z ewidencji:
1) na jego pisemną prośbę;
2) jeżeli specjalista nie spełnia warunków, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1–3;
3) w sytuacji, o której mowa w § 5 ust. 5;
4) w razie jego śmierci.
2. Od decyzji przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw zdrowia.
§ 7.[Przechowywanie danych i dokumentów specjalistów] 1. Dane i dokumenty specjalistów przechowuje się przez okres pięciu lat od dnia wykreślenia z ewidencji.
2. Po upływie okresu, o którym mowa w ust. 1, dane specjalistów oraz dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3, podlegają usunięciu oraz zniszczeniu. Z czynności zniszczenia sporządza się protokół.
§ 8.[Wyznaczenie specjalisty z aktualnej listy] Sąd lub prokurator, zwane dalej „organem zarządzającym”, zarządzając zebranie informacji, wyznacza specjalistę z aktualnej listy specjalistów i określa termin oraz sposób przekazania informacji.
§ 9.[Czas i miejsce zbierania informacji] Zbieranie informacji przeprowadza się w godzinach od 6oo do 22oo, w miejscu wskazanym przez organ zarządzający.
§ 10.[Informacje przekazywane oskarżonemu] Przed przystąpieniem do zbierania informacji specjalista informuje oskarżonego o celu tej czynności, a na jego żądanie okazuje kopię zarządzenia o zebraniu informacji oraz kopię certyfikatu specjalisty terapii uzależnień.
§ 11.[Przekazanie kwestionariusza organowi zarządzającemu] 1. Po zebraniu informacji i wypełnieniu kwestionariusza, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia, specjalista przekazuje niezwłocznie kwestionariusz organowi zarządzającemu w sposób wskazany w zarządzeniu.
2. Organ zarządzający może zwrócić się o uzupełnienie informacji o osobie oskarżonego oraz określić sposób i termin uzupełnienia.
§ 12.[Ryczałt] 1. Za zebranie informacji specjaliście przysługuje ryczałt w wysokości 6% kwoty bazowej ustalonej dla sądowych kuratorów zawodowych.
2. Ryczałt przyznaje i wypłaca organ zarządzający, w terminie 30 dni od przekazania informacji przez specjalistę.
§ 13.[Zawiadomienie o niewykonaniu zarządzenia] 1. W przypadku gdy organ zarządzający zawiadomi Biuro o niewykonaniu albo nieterminowym lub nierzetelnym wykonaniu przez specjalistę zarządzenia, Dyrektor Biura informuje go o treści zawiadomienia.
2. Jeżeli ponownie skierowano zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące specjalisty, Dyrektor Biura może wykreślić specjalistę z ewidencji. Od decyzji specjaliście przysługuje odwołanie do ministra właściwego do spraw zdrowia.
3. Osoba wykreślona z ewidencji na podstawie ust. 2 nie może być ponownie wpisana do ewidencji specjalistów przez okres trzech lat.
§ 14.[Termin przekazania pierwszej listy specjalistów] 1. Pierwszą listę specjalistów, o której mowa w § 4 ust. 1, Biuro przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości w terminie do dnia 31 stycznia 2012 r.
2. Osoba ubiegająca się o wpis do ewidencji będącej podstawą sporządzenia listy, o której mowa w ust. 1, przekazuje oświadczenie i dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 3, w terminie do dnia 16 stycznia 2012 r.
§ 15.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Minister Sprawiedliwości: J. Gowin
|
1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 66, poz. 469 i Nr 120, poz. 826, z 2007 r. Nr 7, poz. 48 i Nr 82, poz. 558, z 2009 r. Nr 18, poz. 97, Nr 63, poz. 520, Nr 92, poz. 753 i Nr 98, poz. 817, z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 143, poz. 962, Nr 213, poz. 1396 i Nr 228, poz. 1486 oraz z 2011 r. Nr 63, poz. 322, Nr 105, poz. 614, Nr 117, poz. 678 i Nr 240, poz. 1431.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 5 stycznia 2012 r. (poz. 38)
Załącznik nr 1
WZÓR – OŚWIADCZENIE SPECJALISTY TERAPII UZALEŻNIEŃ UBIEGAJĄCEGO SIĘ O WPIS DO EWIDENCJI OSÓB UPRAWNIONYCH DO ZEBRANIA INFORMACJI NA TEMAT UŻYWANIA PRZEZ OSKARŻONEGO ŚRODKÓW ODURZAJĄCYCH, SUBSTANCJI PSYCHOTROPOWYCH LUB ŚRODKÓW ZASTĘPCZYCH
Załącznik nr 2
WZÓR – Kwestionariusz zebrania informacji przez specjalistę terapii uzależnień
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00