ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 2018 r.
w sprawie przekazywania informacji Straży Marszałkowskiej
Na podstawie art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. poz. 729 i 1669) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa zakres, warunki i tryb przekazywania Straży Marszałkowskiej informacji przez podmioty wymienione w art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej, z uwzględnieniem:
1) sytuacji, w których informacje są przekazywane;
2) przypadków nieprzekazania informacji lub ograniczenia ich zakresu;
3) sposobu dokumentowania tych informacji.
§ 2.[Informacje o osobach i zagrożeniach] Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Policja, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa, Służba Celno-Skarbowa i Żandarmeria Wojskowa przekazują Straży Marszałkowskiej informacje o osobach i zagrożeniach, zwane dalej „informacjami”.
§ 3.[Prowadzenie działań profilaktycznych] Straż Marszałkowska występuje do podmiotów, o których mowa w § 2, o udzielenie informacji, gdy jest to niezbędne do prowadzenia działań profilaktycznych w celu ustalenia stopnia zagrożenia i wskazania obszarów, na których należy podnieść poziom bezpieczeństwa chronionych osób, terenów, obiektów lub urządzeń.
§ 4.[Wniosek o udzielenie informacji] Komendant Straży Marszałkowskiej lub kierownik komórki organizacyjnej Straży Marszałkowskiej prowadzącej działania profilaktyczne albo upoważnieni przez nich funkcjonariusze występują z wnioskiem o udzielenie informacji do podmiotów, o których mowa w § 2, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub w formie pisemnej. We wniosku zamieszcza się dane umożliwiające wyszukanie informacji.
§ 5.[Odmowa przekazania informacji lub ograniczenie jej zakresu] Podmioty, o których mowa w § 2, mogą odmówić przekazania informacji lub ograniczyć ich zakres, jeżeli mogłoby to uniemożliwić lub utrudnić realizację ich ustawowych zadań. Odmowa przekazania informacji lub ograniczenie ich zakresu wymaga pisemnego uzasadnienia.
§ 6.[Formy przekazywania informacji] 1. Policja i Służba Ochrony Państwa przekazują informacje w formie pisemnej w postaci elektronicznej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych, a w przypadku braku możliwości technicznych przekazania informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej – w formie pisemnej w postaci papierowej.
2. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa i Żandarmeria Wojskowa przekazują informacje w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.
§ 7.[Podmioty przekazujące informacje] Informacje przekazują:
1) w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Komendzie Głównej Policji i Komendzie Głównej Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Celno-Skarbowej i Żandarmerii Wojskowej – odpowiednio szefowie lub komendanci tych służb;
2) komendanci wojewódzcy Policji i komendanci oddziałów Straży Granicznej.
§ 8.[Sposoby dokumentowania informacji] Informacje dokumentuje się przez sporządzenie notatki służbowej lub naniesienie adnotacji.
§ 9.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Prezes Rady Ministrów: M. Morawiecki
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00