UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Mołdowa o współpracy kulturalnej i naukowej, sporządzona w Kiszyniowie dnia 10 grudnia 1997 r.
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Mołdowa o współpracy kulturalnej i naukowej
Rząd Rzeczpospolitej Polskiej i Rząd Republiki Mołdowa, zwane dalej Umawiającymi się Stronami,
- zgodnie z Traktatem między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdowa o przyjaźni i współpracy z 15 listopada 1994 r.,
- kierując się dawnymi tradycjami przyjaźni oraz historycznych kontaktów między obu Państwami,
- dążąc do stworzenia sprzyjających warunków dla współpracy obydwu Państw, rozwoju ich wzajemnych kontaktów w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, turystyki i sportu,
- biorąc pod uwagę wspólną przynależność obydwu narodów do europejskiej przestrzeni kulturowej i dążąc do wniesienia ich wkładu do cywilizacji europejskiej i światowej,
- kierując się zasadami i postanowieniami helsińskiego Aktu Końcowego KBWE i Paryskiej Karty Nowej Europy,
uzgodniły, co następuje:
Artykuł 1
Umawiające się Strony będą popierać różne formy współpracy w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, turystyki i sportu na zasadach partnerstwa i wzajemnego poszanowania.
Artykuł 2
Umawiające się Strony zobowiązują się do wzajemnej pomocy w zakresie ochrony i konserwacji zabytków oraz zapewnienia integralności dziedzictwa kulturalnego.
Umawiające się Strony uzgadniają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium państwowego jednej ze Stron i nielegalnie wwiezione na terytorium państwowe drugiej Strony podlegają zwrotowi.
Artykuł 3
Umawiające się Strony będą popierać współpracę między związkami twórczymi, instytucjami i organizacjami kulturalnymi oraz bezpośrednie kontakty pomiędzy działaczami kultury obu Państw.
Umawiające się Strony będą również sprzyjać nawiązywaniu kontaktów między muzeami, archiwami, bibliotekami i teatrami.
Każda z Umawiających się Stron będzie sprzyjać popularyzacji książek i wydawnictw kraju drugiej Strony oraz rozwojowi kontaktów między wydawcami i organizacjami upowszechniania książek, gwarantując, zgodnie z własnym ustawodawstwem, pełną ochronę praw autorskich i praw pokrewnych.
Artykuł 4
Umawiające się Strony będą sprzyjać prowadzeniu bezpośredniej współpracy instytucji i organizacji filmowych obu krajów, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy między środowiskami twórczymi polskich i mołdawskich filmowców.
Artykuł 5
Umawiające się Strony będą popierać współpracę pomiędzy ośrodkami i instytucjami naukowymi, zwłaszcza w dziedzinie nauk stosowanych, a także nauk humanistycznych i społecznych.
Umawiające się Strony będą popierać współpracę naukową pomiędzy placówkami Polskiej Akademii Nauk i placówkami Akademii Nauk Republiki Mołdowa na podstawie zawartych porozumień.
Umawiające się Strony będą sprzyjać realizacji wspólnych programów naukowo-badawczych, organizowaniu konferencji, sympozjów i spotkań dotyczących konkretnych problemów, będących przedmiotem zainteresowań obu Stron.
Umawiające się Strony będą sprzyjać wymianie informacji naukowej, technicznej oraz publikacji i dokumentacji naukowej, a także udostępnianiu zasobów archiwalnych, zbiorów bibliotecznych i innych materiałów źródłowych oraz tworzeniu wspólnych zespołów i placówek badawczych. Będą też prowadziły wymianę specjalistów, naukowców, stażystów i stypendystów.
Artykuł 6
Umawiające się Strony będą współdziałać w celu rozwoju współpracy w dziedzinie oświaty i szkolnictwa wyższego, między innymi poprzez nawiązywanie bezpośrednich kontaktów między szkołami i szkołami wyższymi, wymianę uczniów, studentów i stażystów.
Umawiające się Strony będą współpracować w dziedzinie wymiany, szkolenia i podnoszenia kwalifikacji nauczycieli i nauczycieli akademickich oraz w dziedzinie opracowywania i wymiany literatury naukowej, szkoleniowej, metodycznej, podręczników oraz innych pomocy naukowych.
Artykuł 7
Umawiające się Strony uzgadniają, że do czasu zawarcia Umowy w sprawie wzajemnego uznawania okresów nauki i studiów, egzaminów, a także dyplomów szkół, w tym szkół wyższych, tytułów zawodowych, stopni i tytułów naukowych nadawanych w obu Państwach, stosowane będą w stosunkach między obu Państwami postanowienia:
- Konwencji o wzajemnym uznawaniu równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych i szkół wyższych, a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych, sporządzonej w Pradze dnia 7 czerwca 1972 r.,
- Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych wydawanych w PRL i ZSRR, podpisanego w Warszawie dnia 10 maja 1974 r., z wyjątkiem dokumentów wyższych szkół medycznych oraz stopni i tytułów naukowych w dziedzinie medycyny.
Artykuł 8
Umawiające się Strony będą wspierać upowszechnianie wiedzy o języku, literaturze, historii i geografii drugiego Państwa i ich nauczanie.
Artykuł 9
Każda z Umawiających się Stron będzie podejmować niezbędne działania, mające na celu wspieranie obywateli Republiki Mołdowa, należących do polskiej mniejszości narodowej, i obywateli Rzeczypospolitej Polskiej pochodzenia mołdawskiego w podtrzymywaniu i rozwijaniu ich tożsamości narodowej, kulturalnej i językowej poprzez:
- udzielanie wszechstronnego poparcia działalności społeczno-kulturalnej wymienionych wyżej osób;
- udzielanie wszechstronnego poparcia organizacjom społeczno-kulturalnym i oświatowym obu Umawiających się Stron;
- zagwarantowanie możliwości uzyskania przez nie pomocy - również finansowej - z kraju i zagranicy;
- upowszechnianie znajomości języka polskiego w Republice Mołdowa i podnoszenia poziomu jego nauczania na wszystkich szczeblach edukacji;
- zapewnienie możliwości nauczania języka polskiego lub w języku polskim w ramach własnych instytucji oświatowych mniejszości polskiej lub publicznego systemu oświatowego;
- umożliwienie zatrudnienia nauczycieli z Polski w szkołach na terytorium Republiki Mołdowa, w których prowadzone jest nauczanie języka polskiego lub w języku polskim;
- kształcenie i doskonalenie kadr nauczycielskich dla tych szkół.
Artykuł 10
Umawiające się Strony będą sprzyjać współpracy w dziedzinie środków masowego przekazu: telewizji, radia i agencji informacyjnych.
Artykuł 11
Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie sportu, w tym organizowanie zawodów i spotkań sportowych, wymianę pomiędzy organizacjami sportowymi, klubami i związkami sportowymi, sportowcami, trenerami i specjalistami z dziedziny sportu, a także będą sprzyjać wymianie turystycznej między obu państwami.
Artykuł 12
Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów, wymiany doświadczeń, publikacji i mikrofilmów.
Artykuł 13
Warunki współpracy i wymiany kulturalno-naukowej przewidzianej niniejszą umową, w tym zasady i warunki finansowe, na jakich wymiana będzie się odbywać, zostaną szczegółowo ustalone w okresowych programach wykonawczych.
Artykuł 14
Umowa niniejsza wchodzi w życie w dniu otrzymania późniejszej noty o dopełnieniu przez Umawiające się Strony procedur wewnątrzpaństwowych, koniecznych dla jej wejścia w życie.
Umowa niniejsza zostaje zawarta na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużeniu na kolejne okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie notyfikuje drugiej Stronie, nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kolejnego okresu ważności niniejszej umowy, swojego zamiaru wypowiedzenia jej.
Artykuł 15
Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc w odniesieniu do obu Umawiających się Stron Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisana w Moskwie dnia 14 grudnia 1970 r.
Sporządzono w Kiszyniowie dnia 10 grudnia 1997 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i mołdawskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.
W imieniu Rządu | W imieniu Rządu |
Rzeczypospolitej Polskiej | Republiki Mołdowa |
B. Geremek | N. Tabacaru |
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00