ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 lipca 2014 r.
w sprawie kierowania żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę
Na podstawie art. 132b ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres przedmiotowy] Rozporządzenie określa:
1) tryb kierowania żołnierzy pełniących służbę kandydacką na studia lub naukę do szkoły wojskowej w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
2) tryb odwołania ze studiów lub nauki w szkole wojskowej w kraju lub za granicą i organy właściwe w tych sprawach;
3) sposób ustalania kosztów związanych z pobieraniem nauki przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką;
4) tryb zwrotu kosztów związanych z pobieraniem nauki przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką;
5) wzór umowy, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, zwanej dalej „ustawą”.
§ 2.[Skierowanie żołnierza na studia lub naukę] Na studia lub naukę w kraju lub za granicą żołnierza pełniącego służbę kandydacką kieruje dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
§ 3.[Zgłoszenie żołnierza na studia lub naukę] 1. Rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej lub komendant ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką, w przypadku potrzeby skierowania na studia lub naukę w kraju lub za granicą zgłasza tego żołnierza do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, a w przypadku rektorów-komendantów uczelni wojskowych – za pośrednictwem dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego.
2. Zgłoszenia dokonuje się w formie wykazu, w którym ujmuje się:
1) rodzaj studiów lub nauki;
2) nazwę szkoły (uczelni, instytucji prowadzącej naukę);
3) stopień wojskowy, nazwisko i imię, imię ojca, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego i paszportu, klauzulę i termin ważności poświadczenia bezpieczeństwa, zaświadczenie NATO/UE, telefon kontaktowy, adres poczty elektronicznej;
4) wykształcenie – rok ukończenia;
5) poziom znajomości języka obcego według STANAG 6001 i rok otrzymania świadectwa.
§ 4.[Weryfikacja zgłoszenia] 1. Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr dokonuje weryfikacji przesłanego zgłoszenia i w przypadku stwierdzenia zasadności kieruje żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą określone we wniosku.
2. W uzasadnionych przypadkach dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr może skierować żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą, niezgłoszonego w trybie § 3, po zasięgnięciu opinii właściwego rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia.
3. Przed skierowaniem, o którym mowa w ust. 1 i 2, żołnierz pełniący służbę kandydacką może zostać poddany dodatkowej kwalifikacji.
4. W przypadku skierowania na studia lub naukę w kraju organ, o którym mowa w § 2:
1) sporządza zgłoszenie żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę i przesyła do właściwej uczelni, centrum szkolenia, szkoły podoficerskiej lub ośrodka szkolenia w terminie nie później niż na miesiąc przed planowanym rozpoczęciem studiów lub nauki;
2) informuje pisemnie o tej okoliczności rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką.
5. W przypadku skierowania na studia lub naukę za granicą organ, o którym mowa w § 2:
1) informuje organizatora kształcenia za granicą o zakwalifikowaniu żołnierza pełniącego służbę kandydacką na wnioskowany rodzaj i kierunek nauki;
2) informuje pisemnie o tej okoliczności rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia, w którym żołnierz pełni służbę kandydacką.
6. Skierowanie żołnierza pełniącego służbę kandydacką na studia lub naukę w kraju lub za granicą następuje w drodze decyzji.
§ 5.[Umowa] 1. Umowę, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, organ uprawniony, o którym mowa w § 4 ust. 1, podpisuje z żołnierzem pełniącym służbę kandydacką nie później niż przed doręczeniem decyzji o skierowaniu.
2. Wzór umowy jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 6.[Informacja o konieczności odwołania żołnierza z nauki] 1. Organizator kształcenia w kraju lub za granicą informuje w przypadkach, o których mowa w art. 54 ust. 1a pkt 1–2 ustawy, organ kierujący na studia lub naukę o konieczności odwołania żołnierza pełniącego służbę kandydacką z nauki.
2. Żołnierz pełniący służbę kandydacką występuje z pisemnym wnioskiem w przypadku, o którym mowa w art. 54 ust. 1a pkt 3 ustawy, do organu kierującego na studia lub naukę za pośrednictwem organizatora kształcenia o odwołanie z nauki w kraju lub za granicą.
§ 7.[Odwołanie żołnierza ze studiów lub z nauki] 1. Organem uprawnionym do odwołania żołnierza pełniącego służbę kandydacką z kształcenia w kraju lub za granicą jest organ, który go skierował na studia lub naukę.
2. Odwołanie żołnierza pełniącego służbę kandydacką ze studiów lub z nauki w kraju lub za granicą następuje w drodze decyzji.
§ 8.[Koszty ponoszone w związku z nauką żołnierza] 1. Koszty poniesione w związku z nauką żołnierza pełniącego służbę kandydacką, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza w zakresie zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz nauki.
2. Przy wyliczaniu kosztów, o których mowa w ust. 1, bierze się pod uwagę średnią wartość świadczeń należnych kandydatowi na żołnierza zawodowego, które są mu wydawane w naturze lub wypłacane w postaci ekwiwalentu i obejmują:
1) zakwaterowanie:
a) wartość zużytych mediów i usług komunalnych,
b) wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c) wartość pościeli,
d) wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków;
2) umundurowanie:
a) wartość wydanego umundurowania i wyekwipowania,
b) wartość wydanych środków czystości i środków higieny osobistej,
c) wartość usług pralniczych i krawieckich,
d) wartość otrzymanych równoważników;
3) wyżywienie w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a) wartość odpowiedniej normy wyżywienia,
b) koszty przygotowania i wydania posiłków;
4) świadczenia związane z nauką:
a) stypendia,
b) czesne,
c) wartość wydanych książek i pomocy dydaktycznych,
d) wartość pomocy naukowych i dydaktycznych wydanych do zużycia,
e) wartość dojazdu i przejazdu do miejsca pobierania nauki – zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§ 9.[Ustalanie wysokości kosztów] 1. Wysokość kosztów, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, w odniesieniu do żołnierza pełniącego służbę kandydacką w przypadku:
1) szkolenia w kraju ustala rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant centrum szkolenia, komendant szkoły podoficerskiej, komendant ośrodka szkolenia w porozumieniu z dyrektorem departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego;
2) szkolenia za granicą ustala dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
2. Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia nauki do dnia jej ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne okresy nieobecności.
§ 10.[Włączanie umowy do teczki akt personalnych] Umowę, o której mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, włącza się do teczki akt personalnych żołnierza pełniącego służbę kandydacką.
§ 11.[Zwrot kosztów] 1. Zwrot kosztów, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, następuje w terminie 14 dni od otrzymania wezwania do zapłaty przez żołnierza pełniącego służbę kandydacką odpowiednio od rektora-komendanta uczelni wojskowej, komendanta centrum szkolenia, komendanta szkoły podoficerskiej lub komendanta ośrodka szkolenia,
2. Wezwanie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać kwotę podlegającą zwrotowi i numer rachunku bankowego, na który ma nastąpić zwrot.
§ 12.[Osoby odpowiedzialne za dokonywanie zwrotu kosztów] Czynności związanych ze zwrotem kosztów przez żołnierzy pełniących służbę kandydacką, wynikających z podpisanych przez nich umów dokonuje w przypadku:
1) odwołania z kształcenia – dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr;
2) zwolnienia żołnierza pełniącego służbę kandydacką ze służby kandydackiej z przyczyn określonych w art. 134 ust. 1 pkt 1, 4–9 ustawy, przed terminem określonym w umowie – rektor-komendant uczelni wojskowej, komendant szkoły podoficerskiej lub komendant ośrodka szkolenia.
§ 13.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Obrony Narodowej: T. Siemoniak
|
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679, Nr 113, poz. 745, Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578, z 2011 r. Nr 22, poz. 114, Nr 112, poz. 654, Nr 122, poz. 696, Nr 171, poz. 1016 i Nr 236, poz. 1396, z 2013 r. poz. 675, 829, 852 i 1355 oraz z 2014 r. poz. 502.
Załącznik do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej
z dnia 9 lipca 2014 r. (poz. 943)
WZÓR – UMOWA DLA ŻOŁNIERZA PEŁNIĄCEGO SŁUŻBĘ KANDYDACKĄ, KTÓRY ZOSTAŁ SKIEROWANY PRZEZ ORGAN WOJSKOWY NA STUDIA LUB NAUKĘ W KRAJU LUB ZA GRANICĄ
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00