ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 23 grudnia 2010 r.
w sprawie szczegółowego zakresu współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług2)
Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 47, poz. 278) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowy zakres współpracy międzynarodowej w zakresie świadczenia usług, w tym zadania właściwych organów wykonujących tę współpracę międzynarodową oraz system teleinformatyczny wykorzystywany do jej realizacji.
§ 2.[Wykorzystanie systemu IMI w ramach współpracy międzynarodowej] 1. Współpraca międzynarodowa odbywa się z wykorzystaniem udostępnionego przez Komisję Europejską teleinformatycznego Systemu Wymiany Informacji na Rynku Wewnętrznym IMI, zwanego dalej „systemem IMI”, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. W przypadku braku dostępu do systemu IMI współpraca międzynarodowa odbywa się z wykorzystaniem innych środków komunikacji, w szczególności środków komunikacji elektronicznej.
§ 3.[Zadania wykonywane w zakresie usług] W ramach współpracy międzynarodowej w zakresie usług, zwanej dalej „współpracą międzynarodową”, właściwy organ wykonuje zadania:
1) instytucji właściwej lub
2) instytucji powiązanej, lub
3) koordynatora delegowanego, lub
4) koordynatora alertu.
§ 4.[Zadania organu pełniącego funkcję instytucji właściwej] Pełniąc funkcję instytucji właściwej, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1) występuje z wnioskiem o udzielenie informacji lub przeprowadzenie kontroli usługodawcy do właściwego organu z innego państwa członkowskiego;
2) udziela właściwemu organowi z innego państwa członkowskiego informacji dotyczących usługodawcy i świadczonych przez niego usług oraz wyników kontroli przeprowadzonych na wniosek tego organu;
3) udziela właściwemu organowi z innego państwa członkowskiego informacji dotyczących postępowań określonych w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej „ustawą”, i niezwłocznie powiadamia o tym fakcie usługodawcę, którego informacje dotyczą;
4) występuje z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu usunięcie zagrożenia, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, do właściwego organu z innego państwa członkowskiego;
5) podejmuje działania niezbędne do usunięcia zagrożenia, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, w sposób określony w art. 15 ust. 3–5 oraz art. 16 ustawy;
6) przekazuje informacje określone w art. 17 ustawy;
7) informuje właściwy organ z innego państwa członkowskiego lub ministra właściwego do spraw gospodarki, lub Komisję Europejską, zgodnie z art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 2, art. 15 ust. 1, 2 i 5, art. 16 oraz art. 17 ustawy.
§ 5.[Prawo wglądu do informacji] Pełniąc funkcję instytucji powiązanej, właściwy organ ma prawo wglądu do informacji wymienianych w ramach współpracy międzynarodowej w systemie IMI przez inne organy, z którymi jest powiązany ze względu na swoją właściwość. Instytucja powiązania nie bierze udziału w wymianie informacji.
§ 6.[Zadania organu pełniącego funkcję koordynatora delegowanego] 1. Funkcję koordynatora delegowanego pełni właściwy organ posiadający kompetencje o charakterze kontrolnym lub nadzorczym wobec instytucji właściwych, wynikające z przepisów odrębnych.
2. Pełniąc funkcję koordynatora delegowanego, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1) monitoruje i koordynuje realizację zadań instytucji właściwych, o których mowa w ust. 1;
2) zapewnia przeszkolenie instytucji właściwych, o których mowa w ust. 1, w zakresie sposobu korzystania i obsługi systemu IMI.
§ 7.[Zadania organu pełniącego funkcję koordynatora alertu] Pełniąc funkcję koordynatora alertu, właściwy organ wykonuje następujące zadania:
1) przekazuje informacje, o których mowa w art. 17 ustawy;
2) zapewnia przeszkolenie podległych mu instytucji właściwych w zakresie sposobu korzystania i obsługi systemu IMI.
§ 8.[Delegacja] Minister właściwy do spraw gospodarki monitoruje i koordynuje współpracę międzynarodową, w tym w szczególności:
1) proponuje właściwy organ pełniący funkcję koordynatora delegowanego, uwzględniając kompetencje o charakterze kontrolnym lub nadzorczym tego organu wobec instytucji właściwych wynikające z przepisów odrębnych;
2) proponuje właściwy organ pełniący funkcję koordynatora alertu;
3) przekazuje informacje określone w art. 17 ustawy;
4) analizuje otrzymane informacje i zawiadomienia, o których mowa w art. 13 ust. 2, art. 15 ust. 1, 2 i 5, art. 16 ust. 1 oraz art. 17 ustawy;
5) zapewnia przeszkolenie podległych mu organów właściwych w zakresie sposobu korzystania i obsługi systemu IMI;
6) współpracuje z Komisją Europejską oraz organami koordynującymi współpracę międzynarodową w innych państwach członkowskich.
§ 9.[Uzasadnienie wniosku o udzielenie informacji dotyczących usługodawców i świadczonych usług] Wnioski o udzielenie informacji dotyczących usługodawców i świadczonych przez nich usług oraz o przeprowadzenie kontroli działalności usługodawców powinny być odpowiednio uzasadnione, w szczególności powinny wskazywać cel wystąpienia.
§ 10.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki: W. Pawlak
|
1) Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej – gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 216, poz. 1593).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy 2006/123/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotyczącej usług na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L 376 z 27.12.2006, str. 36).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00