ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 10 grudnia 2001 r.
w sprawie rejestru obszarów górniczych.
Na podstawie art. 52 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1190 i Nr 115, poz. 1229) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa:
1) sposób prowadzenia rejestru obszarów górniczych,
2) dane podlegające wpisowi do rejestru oraz dokumenty przechowywane w rejestrze,
3) zakres i sposób udostępniania oraz przekazywania danych zawartych w rejestrze.
§ 2.[Rejestr obszarów górniczych] Rejestr obszarów górniczych składa się z:
1) księgi rejestrowej,
2) zbioru dokumentów,
3) mapy przeglądowej obszarów górniczych.
§ 3.[Księga rejestrowa] Do księgi rejestrowej wpisuje się:
1) nazwę obszaru górniczego,
2) nazwę złoża i rodzaj kopaliny,
3) wielkość powierzchni obszaru górniczego,
4) wielkość powierzchni terenu górniczego,
5) położenie administracyjne obszaru górniczego oraz terenu górniczego,
6) nazwę i siedzibę oraz numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w obszarze górniczym określonym w pkt 1,
7) oznaczenie aktu o wyznaczeniu obszaru górniczego oraz okresu, na jaki został on wyznaczony,
8) informację o wyznaczeniu, w granicach obszaru górniczego, innego obszaru górniczego dla innej kopaliny, ze wskazaniem jego nazwy oraz oznaczenia aktu o jego wyznaczeniu,
9) oznaczenie teczki ze zbiorem dokumentów.
§ 4.[Prowadzenie ksiąg rejestrowych] Księgi rejestrowe prowadzi się w odrębnych tomach obejmujących obszary górnicze dla kopalin:
1) energetycznych stałych,
2) energetycznych płynnych i gazowych,
3) rud metali,
4) soli kamiennej i potasowo-magnezowej,
5) solanek, wód leczniczych i termalnych oraz innych kopalin leczniczych,
6) pozostałych.
§ 5.[Tomy księgi rejestrowej] 1. Poszczególne tomy księgi rejestrowej oprawia się w sposób trwały. Kolejne tomy oznacza się numeracją, którą umieszcza się na grzbiecie tomu.
2. Poszczególne strony każdego tomu numeruje się kolejno, a liczbę stron każdego tomu poświadcza się na ostatniej stronie.
3. W przypadku gdy liczba wpisów przekroczy objętość tomu, zakłada się nowy tom i oznacza się go właściwym numerem tomu księgi rejestrowej, łamanym przez kolejny numer tomu dodatkowego.
§ 6.[Obszar górniczy] Dla każdego obszaru górniczego prowadzi się zbiór dokumentów, w którym przechowuje się dokumenty stanowiące podstawę dokonanych wpisów do księgi rejestrowej, a w szczególności:
1) decyzję koncesyjną,
2) mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego, sporządzoną według Polskich Norm dla map górniczych,
3) odpis decyzji o zatwierdzeniu lub odpis zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji geologicznej złoża kopaliny,
4) korespondencję związaną z czynnościami rejestrowymi.
§ 7.[Mapa przeglądowa] 1. Mapa przeglądowa utworzonych obszarów górniczych składa się z sekcji map sytuacyjnych powierzchni całego obszaru państwa, w skali 1:100 000, sporządzonych w jednolitym układzie współrzędnych.
2. Poszczególne sekcje map sytuacyjnych przedstawiają usytuowanie granic obszarów górniczych, wpisanych do rejestru obszarów górniczych odpowiednimi kolorami dla każdej kopaliny z wpisem, tym samym kolorem, na jednej z zewnętrznych linii granic obszaru numeru tomu obszaru górniczego i liczby bieżącej rejestru tego obszaru.
3. Do sporządzania mapy przeglądowej obszarów górniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sporządzania map górniczych.
4. Obszar górniczy o powierzchni mniejszej niż 5 ha zaznacza się na mapie przeglądowej znakiem umownym.
§ 8.[Termin przesłania do rejestru dokumentów] 1. W terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja wyznaczająca obszar górniczy stała się ostateczna, właściwy organ koncesyjny przesyła do rejestru dokumenty, określone w § 6 pkt 1–3, w jednym egzemplarzu z przeznaczeniem do pozostawienia w zbiorze dokumentów, a ponadto dokument, określony w § 6 pkt 2, w ilości egzemplarzy odpowiedniej do liczby adresatów, o których mowa w § 10 ust. 1.
2. Obszar górniczy podlega z urzędu wpisowi do rejestru obszarów górniczych, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja koncesyjna ustanawiająca ten obszar stała się ostateczna.
§ 9.[Adnotacja o rejestracji] O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zamieszcza się adnotację na mapie obszaru górniczego.
§ 10.[Zawiadomienie przedsiębiorcy o rejestracji] 1. O dokonaniu rejestracji obszaru górniczego zawiadamia się przedsiębiorcę, który uzyskał koncesję obejmującą dany obszar, właściwe miejscowo organy koncesyjne i nadzoru górniczego oraz wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
2. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, dołącza się mapę obszaru górniczego oraz terenu górniczego.
§ 11.[Zmiany wpisu w księdze rejestrowej] 1. Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w wyznaczonym obszarze górniczym, jest obowiązany zgłosić do rejestru obszarów każdą zmianę danych podlegających wpisowi do księgi rejestrowej.
2. Zmiany wpisu w księdze rejestrowej dokonuje się w sposób pozwalający odczytać wpis poprzedni.
3. Do zmian w rejestrze stosuje się odpowiednio przepisy § 10.
§ 12.[Wykreślenie z rejestru] Obszar górniczy podlega z urzędu wykreśleniu z rejestru w razie cofnięcia lub wygaśnięcia koncesji, a także w razie uchylenia albo stwierdzenia nieważności koncesji w trybie przepisów działu II rozdziały 12 i 13 Kodeksu postępowania administracyjnego. Do wykreślenia obszaru z rejestru stosuje się odpowiednio przepisy § 8 ust. 2, § 10 ust. 1 i § 11 ust. 2.
§ 13.[Przeglądanie rejestru] Przeglądanie rejestru obszarów górniczych może się odbywać tylko pod nadzorem pracownika prowadzącego rejestr.
§ 14.[Poświadczony wyciąg lub odpis] 1. Dane zawarte w księdze rejestrowej, określone w § 3, oraz zawarte w zbiorze dokumentów, określone w § 6 pkt 1 i 2, stanowią informacje powszechnie dostępne.
2. Poświadczony wyciąg lub odpis z księgi rejestrowej wydaje się na pisemny wniosek zainteresowanego.
§ 15.[Udostępnianie danych przedsiębiorcy] 1. Dane zawarte w zbiorze dokumentów, określone w § 6 pkt 3 i 4, oraz mapę przeglądową obszarów górniczych, o której mowa w § 7, udostępnia się przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny w obszarze górniczym, organom administracji geologicznej i nadzoru górniczego.
2. Poświadczone wyciągi lub odpisy dokumentów przechowywanych w zbiorze dokumentów wydaje się na pisemny wniosek przedsiębiorcy i organów określonych w ust. 1.
§ 16.[Bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów] Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do rejestrowania przestrzeni wyznaczonych w koncesjach udzielonych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych.
§ 17.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
Minister Środowiska: S. Żelichowski
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00