ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 24 czerwca 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i funkcjonowania funduszu likwidacji zakładu górniczego.
Na podstawie art. 26c ust. 10 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa szczegółowe zasady:
1) tworzenia i funkcjonowania funduszu likwidacji zakładu górniczego, zwanego dalej „funduszem",
2) ustalania wysokości równowartości odpisów, o których mowa w art. 26c ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo geologiczne i górnicze,
3) ustalania terminów przekazywania środków na fundusz,
4) wykorzystania środków funduszu.
§ 2.[Tworzenie funduszu] Fundusz jest tworzony przez przedsiębiorcę w ciężar kosztów działalności wykonywanej w zakresie:
1) wydobywania kopaliny systemem podziemnym lub otworowym,
2) bezzbiornikowego magazynowania substancji lub składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
3) wydobywania kopalin systemem odkrywkowym.
§ 3.[Wysokość odpisów na fundusz] 1. Wysokość odpisów na fundusz jest obliczana przez przedsiębiorcę odrębnie dla każdego zakładu górniczego i stanowi równowartość części odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakładu górniczego, ustalonych stosownie do przepisów o podatku dochodowym.
2. Wysokość odpisów na fundusz powinna wynosić nie mniej niż:
1) równowartość 3% odpisów, o których mowa w ust. 1 – dla podziemnych zakładów górniczych, zakładów górniczych wydobywających otworami wiertniczymi kopaliny ciekłe i gazowe oraz dla zakładów prowadzących działalność w zakresie bezzbiornikowego magazynowania substancji lub składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych,
2) równowartość 5% odpisów, o których mowa w ust. 1 – dla zakładów górniczych wydobywających otworami wiertniczymi kopaliny inne niż ciekłe i gazowe.
§ 4.[Środki funduszu] Środki funduszu pochodzące z odpisów, o których mowa w § 3, zwiększa się o wpływy z oprocentowania tych środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.
§ 5.[Przekazywanie środków na fundusz] 1. Z zastrzeżeniem ust. 2, przedsiębiorca przekazuje środki na fundusz po zakończeniu roku obrotowego w terminie jednego miesiąca po upływie roku, którego dotyczą.
2. Przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie wydobywania kopalin systemem odkrywkowym przekazuje środki na fundusz kwartalnie, w terminie jednego miesiąca po upływie danego kwartału.
3. W przypadku gdy koncesja na wykonywanie działalności, o której mowa w § 2, udzielona została na okres krótszy niż jeden rok, przedsiębiorca przekazuje środki na fundusz kwartalnie w terminie jednego miesiąca po upływie danego kwartału.
4. Wielkość przekazywanych środków, o których mowa w § 3, określa przedsiębiorca w planie finansowym.
§ 6.[Wykorzystanie środków finansowych] 1. Przedsiębiorca wykonujący działalność, o której mowa w § 2 pkt 1 i 3, wykorzystuje środki finansowe na pokrycie kosztów ponoszonych na likwidację zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, a w szczególności kosztów:
1) likwidacji oraz zabezpieczania wyrobisk górniczych, komór eksploatacyjnych, otworów eksploatacyjnych i wiertniczych oraz innych związanych z eksploatacją kopalin,
2) likwidacji zbędnych obiektów oraz demontażu maszyn i urządzeń, w tym również instalacji eksploatacyjnych umieszczonych na dnie morskim,
3) rekultywacji gruntów i uporządkowania terenów po działalności górniczej,
4) utrzymania obiektów przeznaczonych do likwidacji w kolejności zapewniającej bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego,
5) wykonania prac zabezpieczających oraz przedsięwzięć zapobiegających zagrożeniom, w tym związanych z utrzymaniem i upraszczaniem systemów odwadniania likwidowanego zakładu górniczego lub jego oznaczonej części.
2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do środków funduszu przedsiębiorcy wykonującego działalność, o której mowa w § 2 pkt 2.
§ 7.[Wejście w życie] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Gospodarki: J. Piechota
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00