ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 marca 2000 r.
w sprawie określenia waluty i wysokości ryczałtu przysługującego funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu stałe zadania służbowe poza polskim obszarem celnym
Na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§ 1.[Zakres regulacji] Rozporządzenie określa wysokość ryczałtu, przysługującego funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu stałe zadania służbowe poza polskim obszarem celnym na pokrycie kosztów wyżywienia i innych drobnych wydatków, oraz walutę obcą, w jakiej ryczałt jest wypłacany.
§ 2.[Ryczałt z tytułu wykonywania stałych zadań służbowych poza polskim obszarem celnym] Funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu stałe zadania służbowe poza polskim obszarem celnym przysługuje, z zastrzeżeniem § 4, ryczałt w walucie obcej, w wysokości 10% kwoty diety określonej w przepisach odrębnych dotyczących zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
§ 3.[Wypłata ryczałtu] 1. Ryczałt wypłacany jest w walucie obcej określonej na podstawie przepisów, o których mowa w § 2.
2. Za zgodą funkcjonariusza celnego ryczałt może być wypłacony w walucie polskiej, w wysokości stanowiącej równowartość przysługującego ryczałtu w walucie obcej.
3. W przypadku, o którym mowa w ust. 2, wysokość ryczałtu w walucie polskiej oblicza się na podstawie kursów sprzedaży walut obcych, ustalonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego i ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski, obowiązujących w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego, w którym funkcjonariusz celny wykonywał stałe zadania służbowe poza polskim obszarem celnym.
§ 4.[Wysokość ryczałtu] 1. Funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu zadania, o których mowa w § 2, przysługuje:
1) 1/3 ryczałtu, gdy pobyt poza polskim obszarem celnym trwa powyżej 4 godzin do 8 godzin na dobę, z zastrzeżeniem ust. 2,
2) 1/2 ryczałtu, gdy pobyt poza polskim obszarem celnym trwa powyżej 8 godzin do 12 godzin na dobę,
3) cały ryczałt, gdy pobyt poza polskim obszarem celnym trwa powyżej 12 godzin do 24 godzin na dobę.,
2. Ryczałt w wysokości określonej w ust. 1 pkt 1 przysługuje funkcjonariuszowi celnemu wykonującemu zadania, o których mowa w § 2, podczas jazdy pociągu, jeżeli pobyt poza polskim obszarem celnym trwa powyżej 3 godzin do 8 godzin na dobę.
§ 5.[Czas pobytu poza polskim obszarem celnym] 1. Czas pobytu poza polskim obszarem celnym jest to czas liczony od chwili przystąpienia do wykonywania zadań służbowych po przekroczeniu granicy kraju do zakończenia tych zadań za granicą kraju.
2. W przypadku wielokrotnego przekraczania granicy państwowej w ciągu doby, za podstawę obliczania wysokości ryczałtu przyjmuje się łączny czas pobytu poza polskim obszarem celnym w ciągu doby.
3. Jeżeli czas pobytu poza polskim obszarem celnym trwa nieprzerwanie w dwóch następujących po sobie dniach, pobyt ten traktuje się jako pobyt poza polskim obszarem celnym w ciągu doby.
§ 6.[Wejście w życie] [1] Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Minister Finansów: w z. H. Wasilewska-Trenkner
[1] Rozporządzenie wchodzi w życie 31 marca 2000 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00