Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2006 r., sygn. I SA/Gl 1680/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski, Sędziowie NSA Przemysław Dumana (sprawozdawca), Małgorzata Wolf-Mendecka, Protokolant Marta Lewicka, po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2006 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. i Z. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...] Urząd Skarbowy w W. określił Z. i A. B. zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 rok w wysokości [...] złotych.

Jako podstawę wydania decyzji wskazano art. 207, art. 21 § 3 i art. 47 § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) oraz art. 45 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 roku, nr 90, poz. 416 z późniejszymi zmianami).

W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji przedstawił ustalony w sprawie stan faktyczny, wyjaśniając w szczególności, iż podatnik zaniżył dochód osiągnięty z działalności gospodarczej o kwotę [...] złotych w związku ze sprzedażą autobusu marki [...] o nr rejestracyjnym [...]. Ustalono w tym zakresie, że przedsiębiorstwo Z. B. dokonało w dniu [...] 1999 roku sprzedaży przedmiotowego autobusu do firmy powiązanej - Spółki Cywilnej "A" (której właścicielami byli Z. B. i jego syn A. B.) za kwotę [...] złotych (rachunek uproszczony nr [...]).

Jednakże, w trakcie przeprowadzonej kontroli w Spółce Cywilnej "A" stwierdzono, iż autobus ten został następnie odsprzedany przez tą Spółkę w dniu [...] 1999 roku (tj. [...] dni od daty zakupu) za kwotę [...] złotych netto (VAT- [...] złotych) - J. S. - prowadzącemu firmę "B" w L..

Organ pierwszej instancji w uzasadnieniu decyzji przytoczył także wyjaśnienia złożone przez podatnika, z których wynikało, iż autobus został przez niego zakupiony w 1995 roku za kwotę [...] złotych. Z. B. uważał więc, iż sprzedaż tego pojazdu po upływie 4 lat za kwotę [...] złotych była "dobrym interesem". Z kolei sprzedaż autobusu przez Spółkę "A" za kwotę [...] złotych brutto podyktowana była, jego zdaniem, przeprowadzonym remontem. Ponadto z oświadczenia złożonego przez A. B. wynikało, że remont autobusu został przeprowadzony we własnym zakresie i polegał na naprawie lakierniczej, usunięciu wycieków z silnika, skrzyni biegów, mostu napędowego, regulacji hamulców i innych drobnych napraw. Szacunkową wartość remontu A. B. określił na kwotę [...] złotych (nie przedłożono jednak żadnych dowodów potwierdzających fakt, że Spółka poniosła koszty naprawy tego autobusu).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00