Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok SN z dnia 7 lutego 2007 r., sygn. I PK 209/06

      1. Prawo do strajku należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych. Wobec tego wątpliwości związane z wykładnią przepisów regulujących strajk powinny być - zgodne z zasadą in dubio pro libertate - rozstrzygane na rzecz, a nie przeciwko wolności strajku. 2. Kryterium oceny legalności strajku określają przepisy ustawy, a nie postanowienia statutu związku zawodowego lub uchwał związkowych

    • comment
      Artykuł

      Głodówka nie popłaca

      Coraz częściej związkowcy wywierają presję na pracodawców. Z reguły powodem takiego nacisku są podwyżki dla pracowników, co w praktyce oznacza spór zbiorowy. Na czym w praktyce polega zasada niezależności związków zawodowych od pracodawcy? Co mogą zrobić właściciele zakładów pracy, gdy w ich ocenie organizacja związkowa nadużywa swoich praw?

    • comment
      Porada

      Kiedy można dochodzić odszkodowania za strajk

      W związku z akcją strajkową pracowników moja firma poniosła dotkliwe straty finansowe (niezrealizowane zamówienia). Czy mogę dochodzić od przywódców strajku odszkodowania za poniesione straty?

    • comment
      Porada

      Jak pomniejszyć wynagrodzenie nauczyciela za czas dwugodzinnego strajku

      Naliczam płace w szkole. Nauczyciele z mojej szkoły strajkowali kilka dni temu przez 2 godziny (od godz. 8 do 10). W jaki sposób powinnam pomniejszyć ich wynagrodzenia za czas strajku?

    • comment
      Artykuł

      Czy udział w nielegalnym strajku może być przyczyną rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym

      Udział czy nawet kierowanie nielegalnym strajkiem nie może być uznane za ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Pracodawca powinien zgłaszać wszystkie przyczyny rozwiązania umowy o pracę w tym trybie związkowi zawodowemu czy radzie gminy, jeżeli jest do tego zobligowany przepisami (wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego

    • comment
      Porada
    • comment
      Porada

      Kiedy pracownicy mogą zagrozić pracodawcy strajkiem?

      Pracownicy zatrudnieni w mojej firmie domagają się wzrostu wynagrodzeń, a w razie niespełnienia ich postulatów grożą strajkiem. Czy jest to wystarczający powód do ogłoszenia strajku? Jakie uprawnienia podczas strajku ma pracodawca?

    • comment
      Porada

      Kiedy pracownicy mogą zagrozić pracodawcy strajkiem?

      Pracownicy zatrudnieni w mojej firmie domagają się wzrostu wynagrodzeń, a w razie niespełnienia ich postulatów grożą strajkiem. Czy jest to wystarczający powód do ogłoszenia strajku? Jakie uprawnienia podczas strajku ma pracodawca? - pyta Czytelnik z Białegostoku.

    • comment
      Artykuł
    • comment
      Porada

      Kto pokrywa koszty wynagrodzenia mediatora

      Z działającymi w naszym zakładzie związkami zawodowymi prowadzimy spór zbiorowy. Uzgodniliśmy z organizacją związkową osobę mediatora. Działacze związkowi sugerują, że to my jako pracodawca powinniśmy pokryć wynagrodzenie rozjemcy. Czy to prawda?

    • comment
      Artykuł

      Zgoda buduje

      W przypadku nieporozumień pomiędzy pracodawcą i pracownikami na tle ich zbiorowych praw i interesów może dojść do sytuacji, w której pracownicy rozpoczną tzw. spór zbiorowy. Ta forma sprzeciwu wobec pracodawcy może oznaczać dla niego duże kłopoty. Spór zbiorowy może doprowadzić nawet do strajku w zakładzie pracy. Należy jednak pamiętać, iż spór wszczęty wbrew prawu może sprowadzić na jego organizatorów

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00