Specyfikacja do zamówienia z działu 77 - Usługi rolnicze, leśne, ogrodnicze, hydroponiczne i pszczelarskie.
Przepis art. 90 ust. 3 ustawy Pzp nakazuje zamawiającemu odrzucić ofertę wykonawcy, który nie złożył wyjaśnień lub jeżeli dokonana ocena wyjaśnień wraz z dostarczonymi dowodami potwierdza, że oferta zawiera rażąco niską cenę.
Na gruncie Prawa zamówień publicznych ustawodawca bezpośrednio wskazał, iż interes prawny wykonawcy przejawia się w możliwości uzyskania zamówienia publicznego. Zatem, jeżeli wykonawca nie wykaże wpływu naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy na możliwość uzyskania przez niego przedmiotowego
W specyfikacji zamawiający powinien sprecyzować warunki zamówienia na tyle dokładnie, żeby wykonawca przed przystąpieniem do sporządzania oferty mógł zweryfikować, czy spełnia warunki. Ustawa w zakresie merytorycznego kształtowania warunków pozostawia zamawiającemu pewną swobodę, jednak wyraźnym
Rozpoznając protest, zamawiający ustosunkowuje się do podniesionych zarzutów oraz żądań zawartych w proteście. Jeżeli stwierdza zasadność zarzutów wskazanych w proteście, to wówczas protest uznaje, a w efekcie uznania powtarza czynność dokonaną z naruszeniem zasad ustawowych albo dokonuje czynności bezpodstawnie zaniechanej.
Wykonawca nie jest uprawniony do tego, aby modyfikować samodzielnie postanowienia SIWZ, uzasadniając swoje poczynania, argumentacją, że wie lepiej, co Zamawiającemu jest potrzebne. Jeżeli wykonawca uzna, że podany przez zamawiającego w SIWZ przedmiot zamówienia ogranicza konkurencję lub jest
Zamawiający formułując, czy to warunek udziału w postępowaniu, czy też określając dokumenty, które mają wykazać jego spełnianie, powinien zrobić to w sposób jasny, precyzyjny, kompletny i jednoznaczny, co sprzyja zrozumieniu i wypełnieniu przez wykonawców wymogów zamawiającego, a zamawiającemu - ich prostej, równej i jasnej dla uczestników postępowania ocenie.
Brak złożenia własnoręcznego podpisu na dokumentach, oświadczeniach lub pełnomocnictwie, jako stanowiący błąd, może być sanowany w trybie art. 26 ust. 3 Pzp. Natomiast brak prawidłowego własnoręcznego podpisania oferty nie może być konwalidowany w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, skutkuje brakiem zachowania pisemnej formy oferty i powoduje konieczność odrzucenia oferty na podstawie art.
Dodatkowe zapisy SIWZ - zawierające kody CPV wraz z ich opisami nie mogą stanowić podstawy do oceny spełniania warunków finansowych ustalonych w postępowaniu, gdyż nie odzwierciedlają one istotnych części przedmiotu zamówienia.