Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 stycznia 2019 r., sygn. KIO 2665/18
W przypadku zaproszenia do składania ofert zamawiający stosuje te same warunki udziału w postępowaniu i warunki realizacji zamówienia, które stosowano przy zawarciu umowy ramowej, i, w razie potrzeby, bardziej sprecyzowane warunki, oraz, w stosownych przypadkach, inne warunki wskazane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia lub ogłoszeniu o zamówieniu dotyczących umowy ramowej.
Zamawiający kryterium ceny może zastosować jako jedyne kryterium oceny ofert lub kryterium o wadze przekraczającej 60%, jeżeli określi w opisie przedmiotu zamówienia standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia oraz wykaże w załączniku do protokołu w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty cyklu życia.
Nie jest konieczne nakazanie Zamawiającemu wezwania Przystępującego do uzupełnienia odpisu z KRS. Trudno oczekiwać, że odpis z KRS będzie zawsze nosił taką samą datę, jak pełnomocnictwo - a gdyby przyznać rację Odwołującemu, to w każdej sytuacji, kiedy daty pełnomocnictwa i odpisu z KRS są różne,
Zamawiający po natknięciu się na brak klarowności w ofercie ma zażądać wyjaśnień, na podstawie art. 87 ust. 1 Pzp, a gdy zamawiający nie uzyska jasnej odpowiedzi - uzupełnienia oferty, na podstawie art. 26 ust. 3 Pzp.
Wniesienie odwołania z uchybieniem ustawowego terminu skutkuje koniecznością jego odrzucenia zgodnie z art. 189 ust. 2 pkt 3 Pzp.
Terminy na wniesienie środków ochrony prawnej mają charakter terminów zawitych i nie podlegają przywróceniu. Uchybienie terminowi na wniesienie odwołania powoduje wygaśnięcie prawa do jego wniesienia.
Wyjaśnienia udzielone wskutek zastosowania art. 87 ustawy Pzp nie mogą bowiem prowadzić do zmian treści oferty i muszą ograniczać się wyłącznie do wskazania sposobu rozumienia treści zawartych w ofercie.