Specyfikacja do zamówienia z działu 71 - Usługi architektoniczne, budowlane, inżynieryjne i kontrolne
Zamawiający ma obowiązek odrzucenia oferty, która zawiera błędy w obliczeniu ceny. Elementem ceny jest podatek VAT, zatem Zamawiający ma obowiązek przeprowadzić weryfikację również w tym zakresie. Ustawa Pzp nie stanowi jakiś szczególnych uprawnień dla zamawiającego w tym zakresie.
Nie ma podstaw do odrzucenia oferty w przypadku braku postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia, z którym jest ona niezgodna.
Art. 89 ust. 1 pkt 2 Pzp dotyczy wyłącznie niezgodności treści oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Nie może on stanowić podstawy odrzucenia oferty w razie niezgodności formy oferty z postanowieniami specyfikacji.
Stawiane przez zamawiającego warunki udziału w postępowaniu winny być proporcjonalne, adekwatne do przedmiotu zamówienia, nie mogą w drodze nadmiernych wymagań z góry eliminować z udziału w postępowaniu niektórych wykonawców, a także nie mogą stawiać w uprzywilejowanej pozycji niektórych z nich.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 Pzp skonkretyzowanie warunków udziału w postępowaniu - mające związek z przedmiotem zamówienia i proporcjonalne do przedmiotu zamówienia oraz podanie sposobu oceny ich spełnienia, obciąża zamawiającego, w przypadku uchybienia temu obowiązkowi wykonawcy nie mogą ponosić negatywnych konsekwencji.
Sporządzanie w ofertach kalkulacji cenowych jest powszechnie praktykowane niezależnie od charakteru przyjętej ceny i służy nie tylko wzajemnym rozliczeniom, ale także celom informacyjno - kontrolnym (.). Odwołujący w swojej ofercie nie złożył oświadczenia zawierającego oczekiwane przez Zamawiającego
Zamawiający nie ma obowiązku dociekania w jakim znaczeniu odwołujący użył określeń, które są istotne dla oceny spełniania przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu, biorąc pod uwagę, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dotyczy podmiotów funkcjonujących w obrocie gospodarczym jako profesjonaliści, a w szczególności, gdy treść złożonego wykazu i referencji jest spójna.
Zgodnie z treścią art. 191 ust. 3 ustawy Pzp powołanie się Odwołującego przed Krajową Izbą Odwoławczą na zarzut, który nie był zawarty w proteście powoduje brak możliwości orzekania przez Krajową Izbę Odwoławczą co do tego zarzutu, co może skutkować brakiem interesu prawnego w rozumieniu art.
W przypadku, gdy zarówno odwołujący się Wykonawca jak i wykonawca, którego oferta została uznana za najkorzystniejszą zaoferowali - wymaganymi postanowieniami SIWZ - ten sam produkt i nastąpiła różnica w prezentacji w ofercie tego produktu sprowadzająca się do braku zaznaczenia uprawnienia wynikającego
Zamawiający ma prawo żądać od uczestników postępowania wykazu osób, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, doświadczenia i wykształcenia, niezbędnych do wykonania zamówienia, natomiast zgodnie z § 1 ust.
Referencje nie są dokumentem sformalizowanym, nie muszą zatem zawierać dokładnego wyszczególnienia wszystkich prac, wchodzących w skład wykonanego zamówienia. Zakres prac, zgodny z wymaganiami Zamawiającego, deklaruje wykonawca, w złożonym oświadczeniu - wykazie wykonanych robót.