Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 maja 2020 r., sygn. KIO 650/20
Zabronione jest negocjowanie treści oferty, zaś zakres świadczenia wykonawcy w umowie musi być tożsamy z jego zobowiązaniem w ofercie.
Zabronione jest negocjowanie treści oferty, zaś zakres świadczenia wykonawcy w umowie musi być tożsamy z jego zobowiązaniem w ofercie.
Odrzuceniu podlega wyłącznie oferta, której treść jest niezgodna z treścią SIWZ w sposób zasadniczy i nieusuwalny, gdyż obowiązkiem zamawiającego jest poprawienie w złożonej ofercie niezgodności z SIWZ niemających istotnego charakteru.
Zamawiający odrzuca ofertę jeżeli została złożona przez wykonawcę wykluczonego z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub niezaproszonego do składania ofert.
Wszelkiego rodzaju błędy zamawiającego, rozbieżności, nieścisłości w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie mogą wywoływać negatywnych skutków dla wykonawcy.
1) Celem opisu warunków podmiotowych jest wybór Wykonawcy dającego rękojmię należytego wykonania zamówienia. Innymi słowy, Zamawiający, określając szczegółowe warunki udziału w postępowaniu, zobowiązany jest dokonać tego w taki sposób, aby w postępowaniu mogli uczestniczyć nie wszyscy
Określenie zasad ubiegania się o przyznanie dotacji nie oznacza jeszcze, iż z takim wnioskiem faktycznie Zamawiający wystąpił.
Wobec ustalenia, że Zamawiający uwzględnił w całości zarzuty przedstawione w odwołaniu oraz uczyni zadość w całości żądaniu Odwołującego, a po stronie Zamawiającego nie przystąpił żaden wykonawca, Izba stwierdzi, że zachodzą przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania na posiedzeniu niejawnym bez obecności stron, zgodnie z przepisem art.
Jeżeli dokument wchodzi w zakres dokumentów, o których mowa w przepisie art. 25 ust. 1 pkt 2 Pzp, to oznacza, że objęty jest również uprawnieniem Zamawiającego, w przypadku jego wadliwości, do żądania jego uzupełnienia w trybie przepisu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp.
1) Niezgodności treści oferty z wymaganiami zamawiającego nie mogą podlegać poprawie w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp jeżeli bez dodatkowego oświadczenia za strony wykonawcy, stanowiącego ingerencję w treść oferty złożonej w terminie składania ofert, zamawiający nie ma jakichkolwiek przesłanek by uznać, że oferta potwierdza spełnianie wymagań.
Zamawiający ma prawo do ustalenia ,że tylko produkt o parametrach wyznaczonych w specyfikacji umożliwia mu realizację celu założonego w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Określenie przedmiotu postępowania jest zawsze decyzją własną Zamawiającego.
Nie zaoferowanie cech technicznych, którymi winno obligatoryjnie charakteryzować się nabywane urządzenie i które stanowią istotny element oferty, powoduje obowiązek po stronie zamawiającego odrzucenia oferty, stosownie do postanowień art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.
1) Ocena ofert w oparciu o kryterium unifikacji stanowi naruszenie zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, co stanowi wprost naruszenie art.7 PZP. 2) Obowiązkiem Zamawiającego jest dołączyć do SIWZ wszelką niezbędną dokumentację do sporządzenia oferty, a w szczególności
Zamawiający każdorazowo winien oceniać jakie informacje oferent może zastrzec skutecznie, jako tajemnicę przedsiębiorstwa prawnie chronioną - w zakresie dokumentacji technicznej urządzenia, a jakie z nich stanowią minimum informacji dla nabywcy, aby mógł zakupić urządzenie do potrzebnych mu celów.
1) Środki ochrony prawnej przysługują każdemu podmiotowi, którego interes prawny w uzyskaniu zamówienia dozna lub choćby zagraża mu doznanie uszczerbku w wyniku naruszenia przez Zamawiającego przepisów ustawy.
W przypadku gdy w zakresie zarzutów stawianych w proteście, żaden z zarzutów nie znajdzie uznania w ocenie Izby, odwołanie zostanie oddalone.
Żądanie dokumentów pochodzących bezpośrednio od producenta jako dokumentów potwierdzających zgodność oferowanych elementów z DTR obudowy stanowiłoby naruszenie zasady uczciwej konkurencji. Dopuszczenie do udziału w postępowaniu również wykonawców, którzy złożą inny niż pochodzący od producenta