Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 maja 2019 r., sygn. KIO 838/19
Kosztorys ofertowy jest dokumentem porządkującym, którego celem jest ułatwienie wykonawcy skalkulowania ceny ofertowej. Kosztorys ma potwierdzać prawidłowość dokonanej wyceny robót budowlanych.
Pod pojęciem "dysponowania pośredniego" należy rozumieć powoływanie się na osoby zdolne do wykonania zamówienia pozostające w dyspozycji innych podmiotów, tj. podmiotów, które dysponują takimi osobami bezpośrednio, a na czas realizacji zamówienia w celu wykonania pracy związanej z wykonaniem danego zamówienia, np.
Nie jest wystarczającym dowodem wskazującym na naruszenie przepisu art. 29 ust.2 ustawy Pzp przez Zamawiającego wykazanie, że dany wykonawca czy grupa przedsiębiorców nie może zaoferować danego asortymentu w konkretnym przetargu, lecz konieczne jest udowodnienie, że ofertę przy określonym opisie
Za brak wadium należy uznać sytuacje w których wykonawca nie tylko nie wniósł wadium w ogóle, ale również sytuacje w których wniesiono wadium w sposób wadliwy - wadium, które w świetle przepisów ustawy nie zabezpieczałoby roszczeń Zamawiającego.
Osoby, które przygotowywały materiały do prowadzonego postępowania nie powinny składać oferty, ponieważ co do zasady narusza to uczciwą konkurencję jest nieuprawnione w obowiązującym brzmieniu art. 24 ust.2 pkt 1 ustawy PZP.
1) w postępowaniach o zamówienia publiczne brak jest podstaw (wynikających zarówno z literalnego brzmienia przepisów, jak i z wykładni celowościowej) do przypisania Zamawiającemu obowiązku bądź uprawnienia do weryfikacji wysokości przyszłych zobowiązań prawno-podatkowych wykonawców.