Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
assessment

Wskaźnik

Wskaźniki i stawki

Jednorazowa amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

Do jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, mają prawo podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz mali podatnicy.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, którzy w roku 2008 lub 2009 rozpoczęli prowadzenie działalności mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych także w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku podatkowym, w którym rozpoczęli prowadzenie działalności. Nie dotyczy to jednak podatników, których pierwszy rok podatkowy kończy się w dniu 31 grudnia 2010 r.

Mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro**.

W 2010 r.

Małym podatnikiem jest podatnik, którego przychód w 2009 r. nie przekroczył 5.067.000 zł

Przepisy nie mają zastosowania do podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni:

- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo

- w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej albo

- przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro**.

42.000 zł

Łączna wysokość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2010 r. nie może przekroczyć równowartości kwoty 100.000 euro**.

(limit na 2009 i 2010 rok został zwiększony w art. 5 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2009 r. Nr 69, poz. 587)

422.000 zł

*Podatnikom podatku dochodowego od osób prawnych, którzy rozpoczęli działalność w 2008 r., a których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i zakończył się po dniu 31 grudnia 2008 r. zaleca się dokładne zapoznanie się z ustawami regulującymi powyższą materię, jako że część przepisów nie ma w stosunku do nich zastosowania.

**Przeliczenia na złote kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.);

- ustawa z dnia 5 marca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 69, poz. 587).


wartości przyszłościowe:

wartości aktualne:

wartości archiwalne:

Treść dostępna tylko na komputerze w pełnej wersji serwisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00