Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Po 747/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 11 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi R. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwolnienia spod zabezpieczenia środków pieniężnych I. uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia 26 maja 2023 r. nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] postanowieniem z 26 maja 2023 r. odmówił R. P. (dalej: "skarżąca", "spółka") zwolnienia spod zabezpieczenia środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzeń za maj, czerwiec i lipiec 2022 r., zapłatę składek na ubezpieczenie społeczne oraz podatku od płac.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że organ egzekucyjny dokonał szeregu zajęć zabezpieczających na majątku skarżącej. W dniu 23 sierpnia 2022 r. do organu wpłynęły wnioski skarżącej o zwolnienie zabezpieczonych środków na wynagrodzenia dla pracowników za okres od maja do lipca 2022 r. Zdaniem organu zapłata wynagrodzeń zatrudnionych pracowników stanowi ważny interes zobowiązanego. Jednakże zgodnie ze stanowiskiem doktryny i orzecznictwa konieczne jest również wykazanie przez skarżącą innych składników majątkowych, umożliwiających skuteczne zabezpieczenie wierzytelności. W złożonym oświadczeniu o stanie majątkowym skarżąca nie wskazała jednak składników majątkowych umożliwiających skuteczne zabezpieczenie. Również w złożonym w tym samym dniu bilansie nie znalazły się informacje o majątku umożliwiającym skuteczne zabezpieczenie. Z bilansu na dzień 31 sierpnia 2022 r. wynika bowiem, że skarżąca posiadała "w kasie i na rachunkach" środki pieniężne w wysokości [...] zł, które mogła przeznaczyć na wynagrodzenia dla pracowników. Wskazała również, że na dzień 31 sierpnia 2022 r. posiadała zobowiązania krótkoterminowe z tytułu wynagrodzeń w wysokości [...] zł, natomiast wnioskuje o zwolnienie na same wynagrodzenia (bez środków na składki ZUS oraz podatek od wynagrodzeń) kwoty [...]zł. Z jej wyjaśnień wynika, że ww. środki pieniężne zgromadziła dopiero na koniec sierpnia 2022r., jednakże w terminie wypłat wynagrodzeń za maj, czerwiec i lipiec 2022 r. takimi środkami nie dysponowała. Ponadto wskazała, że zgromadzone na koniec sierpnia 2022 r. środki "w kasie i na rachunkach" przeznaczyła na wynagrodzenia dla pracowników za sierpień 2022r., przez co nie złożyła dalszych wniosków o zwolnienie środków na wynagrodzenia. Wskazała ponadto, że różnica pomiędzy wykazanymi we wniosku zobowiązaniami krótkoterminowymi z tytułu wynagrodzeń, a kwotą wskazaną w rozpatrywanych wnioskach wynika z faktu, że bilans był sporządzony na dzień 31 sierpnia 2022 r. i uwzględniał krótkoterminowych zobowiązań z tytułu wynagrodzeń na ten właśnie dzień- po ich dokładnym księgowym zweryfikowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00