Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. IV SA/Po 696/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędzia WSA Izabela Bąk-Marciniak Sędzia WSA Maciej Busz (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 20 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi N. N. i J. N. na czynność Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w P. z dnia 31 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie negatywnej wstępnej kwalifikacji kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności.

Uzasadnienie

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w P (dalej jako Dyrektor PCPR lub organ) pismem z dnia 31.08.2023 r., zgodnie z decyzją zespołu organizatora rodzinnej pieczy zastępczej dotyczącą wstępnej kwalifikacji kandydata do pełnienia funkcji rodziny zastępczej nr [...] z dnia 29.08.2023 r., dokonał negatywnej kwalifikacji N. i J. N. (dalej: skarżący) jako kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej pod względem spełniania warunków, o których mowa w art. 42 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 z późn. zm., dalej jako u.w.r.).

Uzasadniając podjętą czynność organ wskazał, że na podstawie złożonych dokumentów oraz wyników badań psychologicznych ustalono, że skarżący nie spełniają warunków z art. 42 ust. 1 pkt 5 lit b u.w.r. ze względu na to, iż posiadają częściowo dostateczne - obecnie niewystarczające (w szczególności u kandydata) predyspozycje rozumiane jako zasoby w funkcjonowaniu psychospołecznym do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Ponadto, w ocenie organu skarżący posiadają w przeważającej części niewłaściwą motywację (kompensacyjną) do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Motywacja ta jest w przewadze adopcyjna, co wynika z braku możliwości posiadania własnych dzieci biologicznych. Organ wyjaśnił, że spełnienie tego wymogu nastąpi wówczas, gdy skarżący będą posiadać pozytywną opinię o predyspozycjach i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym, z uwzględnieniem tego, iż ponowne badanie psychologiczne można przeprowadzić najwcześniej po dwóch latach od pierwszego (tj. 12.08.2025 r.), ale optymalnie po dwóch latach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00