Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 280/23

Administracyjne postępowanie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie: WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 25 listopada 2022 r. nr SKO.UP/4121/110/2022 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji skargę oddala.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi P. G. (dalej: skarżący) jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 25 listopada 2022 r. nr SKO.UP/4121/110/2022 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

W stanie faktycznym sprawy decyzją Starosty M. z 21 lipca 2020 r. nr KT5430.00133.00.20.II orzeczono o zatrzymaniu skarżącemu prawa jazdy kat. B. W uzasadnieniu decyzji wskazano, że skarżący został skierowany decyzją z 19 lutego 2020 r. na badania psychologiczne. Do 21 lipca 2020 r. skarżący nie przedstawił w wymaganym terminie oryginału orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Kolejno pismem z 4 lipca 2022 r. skarżący złożył do SKO w Krakowie wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji z 21 lipca 2020 r. Skarżący zarzucił decyzji rażące naruszenie prawa oraz brak podstawy prawnej, tj. naruszenie art. 103 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2020 r. poz. 1268 ze zm.; dalej: ustawa) przez cofnięcie uprawnień do kierowania pojazdami kat. B pomimo braku podstawy do kierowania skarżącego na badania psychologiczne, jak również na ww. i inne badania lekarskie oraz test reedukacyjny na zasadzie art. 99 ust. 1 pkt 2 ustawy, i to wbrew związaniu organu administracyjnego orzeczeniem Sądu Rejonowego w M. Skarżący zarzucił również brak podstawy prawnej do wszczęcia postępowania administracyjnego w ogóle, tj. błędne zastosowanie art. 135a ustawy, a zatem brak uprawnienia organu do cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami, jak i zatrzymania mu w następstwie nieważnej decyzji prawa jazdy przez organ. Skarżący podał, że decyzją z 6 maja 2022 r. Starosta M. orzekł o cofnięciu mu uprawnienia kategorii B, jako podstawę podając stwierdzenie u skarżącego przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi przez [...] Ośrodek Medycyny Pracy w K. (orzeczenie lekarskie z 2 marca 2020 r.). Wydanie tej decyzji poprzedziło wszczęcie postępowania administracyjnego przez Starostę M. w sprawie skierowania na badanie lekarskie i badania psychologiczne oraz na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. Powyższe czynności miały miejsce po otrzymaniu przez organ postanowienia umarzającego postępowanie oraz zarządzenia Sądu Rejonowego z 10.02.2020 r. nakazującego organowi zwrot skarżącemu dokumentu prawa jazdy, jeżeli ten nie znajduje innych podstaw do jego zatrzymania. Skarżący podkreślił, że nie został prawomocnie skazany za zarzucane mu przestępstwo, zatem nie kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Okoliczność ta nie została przez sąd potwierdzona w postępowaniu dowodowym. Sąd wydający orzeczenie nie zastosował wobec skarżącego żadnego środka zabezpieczającego. W opinii biegłego nie stwierdzono, że rodzaj zaburzeń może mieć negatywny wpływ na kierowanie przez skarżącego pojazdami. Skarżący zaakcentował, że skoro w sprawie nie było wyroku skazującego, to nie było podstaw do skierowania na badania i test.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00