Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1156/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Asesor WSA Marata Kisielowska Protokolant: specjalista Anna Chwalibóg po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 listopada 2023 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków Krowodrza M. S. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 15 maja 2023 r., znak SKO.NP/4115/143/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie na rzecz skarżącej E. S. kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

E. S. (dalej "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z 15 maja 2023 r. (znak SKO.NP/4115/143/2023) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy P. z 28 marca 2023 r. (znak [...]) o odmowie ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Organ l instancji w wyniku rozpoznania wniosku skarżącej z 10.03.2023 r., decyzją z 28.03.2023 r. odmówił przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad K. R., 13-letnią siostrzenicą. Osoba ta dysponuje orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w T. z 25.11.2022 r. stwierdzającym znaczny stopień jej niepełnosprawności (do 13.05.2026 r.) z przyjęciem, że niepełnosprawność istnieje od 4. roku życia. Przyczyną niepełnosprawności dziecka są choroby psychiczne (symbol niepełnosprawności 02-P).

W uzasadnieniu decyzji organ pomocowy wskazał, że postanowieniem Sądu Rejonowego w N. III Wydział Rodzinny i Nieletnich z 26.10.2015 r. (sygn. akt [...]) skarżąca (ciotka małoletniej) została ustanowiona jej rodziną zastępczą. Organ I instancji podkreślił, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej, w rozumieniu ustawy z 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wskazał, że stosownie do art. 41 ust. 2 wymienionej ustawy, rodzinę zastępczą spokrewnioną tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, będący wstępnymi lub rodzeństwem dziecka. Skarżąca nie spełnia tego ustawowego wymogu, albowiem nie jest spokrewnioną rodziną zastępczą, a wobec tego, nie przysługuje jej świadczenie pielęgnacyjne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00