Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 746/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Renata Czeluśniak WSA Ewa Michna (spr.) Protokolant starszy referent Paulina Grojec po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 9 marca 2023 r. nr SKO-PS-4110-295/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w formie usług opiekuńczych skargę oddala.

Uzasadnienie

Decyzją z 30 stycznia 2023 r. Burmistrz Miasta i Gminy S. odmówił J. C. (dalej: skarżący) przyznania świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej w formie usług opiekuńczych świadczonych w miejscu zamieszkania.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 901 z późn. zm.) usługi opiekuńcze kierowane są przede wszystkim do osób samotnych, jak również do tych osób, które wymagają pomocy innych, a rodzina, a także wspólnie zamieszkujący małżonek, wstępni i zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.

Od powyższej decyzji skarżący wniósł odwołanie w którym, odnosząc do tej decyzji napisał, że jest nieprawdą, że jego żona nie jest osobą chorą przewlekle. W ocenie skarżącego jego żona była chora przewlekle psychicznie i nadal nie została zbadana przez psychiatrów, co zdaniem skarżącego, było na rękę opiece społecznej, bo dobrze jest manipulować osobą chorą psychicznie. Skarżący zarzucił, że opieka społeczna kłamie na temat jego uczestnictwa w komisjach i na sesjach, a on już w tych sprawach od ponad roku nie brał udziału. Oświadczył też, że miał wadę w rogówce oka, co jak uważa, jest zasługą MGOPS w S. i SKO w Nowym Sączu, które podtrzymało złe dla niego decyzje z roku 2020. Skarżący wskazał również, że lekarz prowadzący leczenie jego oka powiedział, że nie może on sam zakrapiać oka, a żona mu nie zakrapia i dzieci też nie bo mieszkają poza granicami S. Jedynie córka R. mieszka w S., ale ona jest bardzo chora i leczy się w K. Uważa, że usługi opiekuńcze dla niego powinny być wykonywane przez opiekę społeczną w S. przez 7 dni w tygodniu ponieważ jest seniorem po 70 roku życia i ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00