Wyrok WSA w Kielcach z dnia 21 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Ke 442/23
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Banach Asesor WSA Magdalena Stępniak Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi G. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 16 czerwca 2023 r., uzupełnionym pismem z 10 sierpnia 2023 r., G. S. ("wnioskodawca", "gmina"), zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor KIS") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.
We wniosku o udzielenie interpretacji gmina wskazała, że otrzymała dofinansowanie do inwestycji z Programu Rządowego Fundusz [...] Ład: Program Inwestycji Strategicznych na zadanie pn.: "Rewitalizacja centrum starego miasta S.".
W ramach jednej promesy dofinasowanie obejmuje m.in. zadanie pn.: "Rewitalizacja Rynku i Starego Miasta w S. - Modernizacja budynku Ratusza" (dalej zwane "zadanie" lub "projekt"). Projekt polega na przeprowadzeniu prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiekcie zabytkowego Ratusza, który ma duże wartości zabytkowe, historyczne, architektoniczne. Ratusz został wybudowany w roku 1738, a decyzją z 12 września 1947 r. wpisany do rejestru zabytków woj. [...] pod nr [...]
Wszelkie prace konserwatorskie, adaptacyjne, budowlane oraz badawcze na terenie i w zabytku wpisanym do rejestru wymagają pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace będą polegały m.in. na: odrestaurowaniu elementów zabytkowych, nadaniu należnego wyglądu i prestiżu Ratuszowi, który ma duże znaczenie dla miasta, stanowiąc wizytówkę i symbol miejskości.
Prace związane będą z nadaniem obiektowi nowych funkcji społecznych, gospodarczych, edukacyjnych, kulturalnych poprzez utworzenie w części parteru pomieszczeń dla Muzeum Ziemi S., sali spotkań, kawiarni, centrum informacji turystycznej i kulturalnej, punktu sprzedaży pamiątek; w części poddasza: kina studyjnego, sali konferencyjnej z przeznaczeniem na organizację spotkań, wieczorów literackich, prelekcji; wystaw; wernisaży, spotkań międzypokoleniowych, szatni, windy, sanitariatów oraz pomieszczenia zaplecza technicznego.