Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Gl 1518/22

Interpretacje podatkowe; Podatek od czynności cywilnoprawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Borys Marasek, Asesor WSA Mikołaj Darmosz (spr.), Sędzia WSA Beata Machcińska, Protokolant Specjalista Magdalena Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi A S.K.A. w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 września 2022 r. nr 0111-KDIB2-3.4014.346.2022.1.MD UNP: 1758040 w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 zł (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (zwany dalej: "DKIS", "organ interpretacyjny") interpretacją indywidualną przepisów prawa podatkowego z 21 września 2022 r. znak: 0111-KDIB2-3.4014.346.2022.1.MD UNP: 1758040 wydaną z powołaniem się na art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm. – zwana dalej "o.p.") po rozpatrzeniu wniosku A. S.K.A. z siedzibą w B.(wówczas w B1– zwana dalej: "wnioskodawczynią" względnie "spółką") uznał stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe. Wymieniona interpretacja wydana została w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z 22 lipca 2022 r. Spółka zwróciła się do DKIS o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest spółką komandytowo-akcyjną, w której komplementariuszem i jednocześnie jedynym akcjonariuszem jest osoba fizyczna. Spółka 1 czerwca 2022 r. zawarła w formie aktu notarialnego umowę pożyczki pieniężnej, w której pożyczkobiorcą jest wnioskodawczyni a pożyczkodawcą osoba fizyczna, będąca jednocześnie jedynym komplementariuszem i jedynym akcjonariuszem w spółce. Z umowy wynika m.in, że pożyczkodawca udzielił pożyczki spółce prywatnie, jako wspólnik-akcjonariusz pożyczkobiorcy, poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą. Przedmiotem umowy jest udzielenie pożyczki w kwocie nieprzekraczającej 20 milionów złotych, z możliwością jej udzielania i zwracania również w walutach obcych (EUR, USD). Umowa została zawarta na okres 5 lat kalendarzowych, od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2027 r. Pożyczka mogła być udzielana w transzach, na podstawie każdorazowej udokumentowanej dyspozycji pożyczkobiorcy, w której zostanie oznaczona kwota i waluta określonej części pożyczki (transzy). Pożyczkodawca zobowiązał się przekazywania każdej z transz udzielonej pożyczki w terminie 3 (trzech) dni od dnia doręczenia mu dyspozycji przez Pożyczkobiorcę. Za dzień udzielenia każdej z transz pożyczki uważa się każdorazowo dzień uznania tej transzy na rachunku bankowym pożyczkobiorcy lub dzień przekazania gotówki. Wysokość i terminy wypłat poszczególnych transz nie zostały określone w umowie, nie została również określona faktyczna łączna wartość pożyczki. Notariusz nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki, powołując się na przepisy art. 3 ust. 1 pkt la w związku z art. 4 pkt 7 oraz art. 6 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 111 ze zm. – zwana dalej: "u.p.c.c."). Do dnia sporządzenia wniosku nie została dokonana wypłata żadnej transzy tytułem przedmiotowej umowy pożyczki. Pożyczkobiorca nie złożył również do pożyczkodawcy dyspozycji wypłaty transzy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00