Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Gd 934/23

Podatek dochodowy od osób prawnych

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Kraus, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Fabińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 19 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi A S. A. z siedzibą w G na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 4 września 2023 r. nr 0111-KDWB.4010.10.2023.1.APA w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 21 kwietnia 2023 r. wpłynął wniosek z 19 kwietnia 2023 r. E. S.A. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczył ustalenia, czy zawarte przez wnioskodawcę ugody z kontrahentami i/lub bankami spowodowały powstanie po stronie wnioskodawcy przychodu z tytułu umorzonych zobowiązań w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opisując stan faktyczny wnioskodawca wskazał, że Spółka Akcyjna (dalej: "spółką", lub "wnioskodawca") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną. W związku z prowadzoną w tym zakresie działalnością gospodarczą spółka zawierała długoterminowe umowy sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, uzyskiwanych przez wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (dalej: "Umowy CPA").

Zasadniczym zobowiązaniem wnioskodawcy, przewidzianym w treści Umów CPA, było kupno praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia od kontrahentów będących wytwórcami energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (dalej: "kontrahenci"), a zobowiązaniem kontrahentów sprzedaż tych praw na rzecz wnioskodawcy. Strony realizowały swoje obowiązki umowne poprzez zawieranie umów wykonawczych - tzw. transakcji pozasesyjnych za pośrednictwem X S.A. Umowy CPA przewidywały m.in., że wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty kary umownej w przypadku niezakupienia od kontrahentów praw majątkowych, wynikających ze świadectw pochodzenia zaoferowanych przez kontrahentów zgodnie z umowami CPA.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00