Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 7 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Gd 262/23

Ruch drogowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak, Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść, Asesor WSA Maja Pietrasik (spr.), Protokolant: Referent Dagmara Szymańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi R. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 9 marca 2023 r., nr SKO.474.84.2022 w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 9 marca 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku utrzymało w mocy decyzję Starosty Chojnickiego z dnia 26 września 2018 r. o skierowaniu R. B. (dalej jako "strona" lub "skarżący") na badania lekarskie.

Z akt sprawy wynikają następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Decyzją z 26 września 2018 r. (nr KT.5430.2.4.2018) Starosta Chojnicki działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 978 ze zm., dalej jako: u.k.p.) skierował R. B. na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu wydanej decyzji organ wskazał, że w nadesłanej przez Prokuraturę Rejonową w Chojnicach opinii sądowo-psychiatrycznej z dnia 11 listopada 2017 r. lekarze specjaliści potwierdzili rozpoznanie u kierowcy zespołu zależności alkoholowej oraz osobowości z cechami nieprawidłowości, wobec czego zachodzi przypadek nasuwający zastrzeżenia co do stanu zdrowia strony i może to stanowić istotną przeszkodę w bezpiecznym uczestniczeniu przez wymienionego w ruchu drogowym.

Po rozpatrzeniu odwołania strony, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku decyzją z 16 listopada 2018 r. (nr SKO.474.46.2018) uchyliło decyzję organu pierwszej instancji i umorzyło postępowanie pierwszej instancji w całości. Kolegium uznało, że opinia sądowo-psychiatryczna z 11 listopada 2017 r. przedłożona przez Prokuraturę Rejonową w Chojnicach nie pozwalała na wyciągnięcie wniosku, że w stosunku do strony postępowania zachodzą uzasadnione wątpliwości co do jej stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego prowadzenia pojazdów. We wnioskach opinii wskazano bowiem, że strona nie jest chora psychicznie ani upośledzona umysłowo. Wprawdzie zespół psychiatrów rozpoznał zespół zależności alkoholowej oraz osobowość z cechami nieprawidłowości, jednakże wyraźnie zaznaczono, że opiniowany jest poczytalny, to jest ma możliwość rozpoznawania swoich czynów i kierowania swoim postępowaniem. Kolegium wskazało, że uzależnienie od alkoholu nie oznacza, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości. Nie powinno się zatem automatycznie zakładać, że uzależnienie od alkoholu oznacza stan permanentnego upojenia, które uniemożliwia bezpieczne prowadzenie pojazdów. Nadto Kolegium stwierdziło, że organ niższej instancji nie dokonał oceny całokształtu zebranego materiału dowodowego w szczególności dowodów przedłożonych przez stronę. Pozytywne przechodzenie badań lekarskich niezbędnych do wykonywania zawodu maszynisty potwierdzało w ocenie Kolegium, że w stosunku do strony nie występują uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00