Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 354/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi I. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 16 maja 2023 r., numer SKO Gd/4977/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

UZADANIENIE

Pani I. G. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 24 lutego 2023 r., utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Nowego Stawu z 7 września 2022 r., odmawiającą skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Burmistrz w uzasadnieniu wskazanej powyżej decyzji, jako powód odmowy przyznania wnioskowanego świadczenia wskazał, że wskazywane przez skarżącą czynności wykonywane przy ojcu to: robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, dozowanie i podawanie leków. Ojciec przy poruszaniu się korzysta z kuli łokciowych lub laski. Ponadto posiada siedzisko do kąpieli, uchwyty przy wannie i toalecie. Mieszka samotnie, posiada pięcioro dzieci z czego jedno nie żyje. Skarżąca oświadczyła, że wszystkie dzieci pomagają w opiece nad ojcem w miarę swoich możliwości oraz, że sprawuje opiekę nad ojcem codziennie od godziny 12 do 15-16, a także przychodzi również wtedy, kiedy siostra, która mieszka obok ojca zadzwoni. Burmistrz podniósł, że nie neguje faktu, iż w sposób bezpośredni skarżąca sprawuje nad chorym ojcem, jednakże zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki szkolnej, lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Wedle Burmistrza, z wywiadu środowiskowego nie wynika jednoznacznie, że czynności wykonywane przy sprawowaniu opieki nad ojcem wykluczają możliwość podjęcia zatrudnienia. Nie zachodzi zatem związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy niepeodejmowaniem przez zatrudnienia, a koniecznością sprawowania opieki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00