Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 274/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz (spr.) Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 13 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 12 stycznia 2023 r. nr SKO Gd/4613/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga W. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z 12 stycznia 2023 r. utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Łęczyce z 12 sierpnia 2022 r. w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad osobą niepełnosprawną, została wniesiona w następującym stanie sprawy:

W dniu 14 lipca 2022 r. W. N. zwrócił się do organu I instancji o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z rezygnacją z pracy zarobkowej i niepodejmowaniem jej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką – H. N.

Decyzją z 12 sierpnia 2022 r. organ I instancji odmówił przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego. Organ I instancji wskazał, m.in., na brak związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy rezygnacją z pracy zarobkowej przez skarżącego lub jej niepodejmowaniem a sprawowaniem przez niego opieki nad matką. W ocenie organu I instancji w sprawie nie zaistniała zatem przesłanka wskazana w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r. poz. 615), dalej przywoływanej jako u.ś.r. Organ I instancji wskazał również na niespełnienie przez osobę niepełnosprawną kryterium wieku, w jakim powstała u niej niepełnosprawność, wskazanego w art. 17 ust. 1b u.ś.r..

Z rozstrzygnięciem tym skarżący się nie zgodził, podnosząc w odwołaniu, że stan zdrowia jego matki nie pozwala na podjęcie jakiejkolwiek pracy zarobkowej przez stronę, a jednocześnie nikt nie jest w stanie się matką zająć oprócz niego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00