Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Gd 595/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Magdalena Dobek - Rak Asesor WSA Wojciech Wycichowski po rozpoznaniu w dniu 13 grudnia 2023 r. w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi G. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 12 maja 2023 roku, nr SKO.421.267.2023 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

G. B. (dalej jako: skarżący) wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej jako: Kolegium, SKO) z dnia 12 maja 2023 r., nr SKO.421.267.2023, utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy Słupsk (dalej jako: Wójt), w imieniu którego działał Koordynator Zespołu ds. Świadczeń Społecznych (dalej jako: Koordynator), z dnia 21 lutego 2023 r., nr CUS.O.ŚP.5210.114.2023, o odmowie przyznania skarżącemu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad B. B.

Skarga została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Koordynator Zespołu ds. Świadczeń Społecznych, działający z upoważnienia Wójta Gminy Słupsk, rozpatrywał wniosek G. B. z 18 stycznia 2022 r. o przyznanie mu świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad żoną B. B. Podstawą wniosku było orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z 8 stycznia 2022 r. stwierdzające, że B. B. jest trwale niezdolna do samodzielnej egzystencji, co jest równoznaczne z posiadaniem orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawniającym do ubiegania się przez opiekuna takiej osoby o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Jednakże oceniając przesłankę rezygnacji lub niepodejmowania przez G. B. zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad niepełnosprawną żoną organ uznał, że żona wnioskodawcy, mimo swojej niepełnosprawności, jest osobą na tyle samodzielną, iż większość czynności domowych i samoobsługowych wykonuje sama (oprócz prasowania i palenia w piecu). Pomoc opiekuna jest niezbędna tylko podczas wyjazdów żony, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. W ocenie organu czynności, jakie wykonuje wnioskodawca przy żonie, tj. towarzyszenie podczas wyjazdów, pomoc w kąpieli, są czynnościami, które można pogodzić z podjęciem przez niego zatrudnienia chociażby w niepełnym wymiarze czasu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00