Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. II SA/Bd 1087/23

Pomoc społeczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie Sędzia WSA Joanna Janiszewska-Ziołek Asesor WSA Mariusz Pawełczak (spr.) Protokolant referent stażysta Dominika Matuszewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. oddala skargę, 2. nakazuje zwrócić ze Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na rzecz skarżącej M. J. kwotę 200 (dwieście) zł tytułem nienależnie uiszczonego wpisu sądowego od skargi.

Uzasadnienie

1. Wnioskiem z dnia [...] kwietnia 2023 r. M. J. (dalej: skarżąca, strona) zwróciła się do Burmistrza S. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym babcią – I. B..

2. Decyzją z dnia [...] maja 2023 r. Burmistrz S. odmówił skarżącej przyznania wnioskowanego świadczenia wskazując, iż w przedmiotowej sprawie nie została spełniona przesłanka wynikająca z treści art. 17 ust. 1b ustawy z dnia [...] listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (tj. Dz. U. z 2023, poz. 390 - dalej "u.ś.r."). Ponadto w ocenie organu, skoro istnieją inne osoby zobowiązane w pierwszej kolejności do alimentacji względem osoby wymagającej opieki i nie legitymują się one orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to nie została spełniona przesłanka wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r.

2. W odwołaniu od powyższej decyzji skarżąca wniosła o przyznanie jej wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego. Strona zarzuciła niezgodność powyższego rozstrzygnięcia z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie różnicowania wieku powstania niepełnosprawności. Ponadto strona podniosła, że dzieci I. B. (dwóch synów i córka) nie są w stanie zając się matką z uwagi na wiek oraz stan zdrowia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00