Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 19 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Bk 433/23
Celne postępowanie; Celne prawo; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Anna Dziemianowicz (spr.), Sędziowie sędzia WSA Marcin Kojło,, sędzia WSA Justyna Siemieniako, Protokolant st. sekretarz sądowy Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi S. S. – A. w T. L. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 29 września 2023 r. nr 2001-IOC.4303.18.2023 w przedmiocie zmiany klasyfikacji taryfowej towaru zgłoszonego do procedury dopuszczenia do obrotu oraz określenie kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku na rzecz S. S. – A. w T. L. kwotę 4 448 (cztery tysiące czterysta czterdzieści osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
W dniu 21 marca 2023 r. w Oddziale Celnym w Białymstoku złożono zgłoszenie celne do procedury dopuszczenia do obrotu towaru w postaci kaszy gryczanej prażonej, łuskanej, przeznaczonej do obrotu detalicznego i bezpośredniej konsumpcji po ugotowaniu przez przedstawiciela pośredniego Agencję Celną T. z B. na rzecz firmy A. S. S. z T. (dalej jako: "skarżący").
W zgłoszeniu celnym zarejestrowanym pod pozycją MRN nr [...] z 21 marca 2023 r. dla przedmiotowego towaru przywiezionego z Białorusi zadeklarowano kod TARIC1104 29 89 00 obejmujący pozostałe obrobione ziarna (na przykład łuszczone, perełkowane, krojone lub śrutowane) oraz kazachskie pochodzenie. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę z 10 marca 2023 r. oraz dokument przewozowy CMR. W wyniku przeprowadzonej przez organ celny częściowej rewizji celnej stwierdzono, że przedmiotem importu są ziarna koloru brązowego przypominające kaszę gryczaną bez łusek o silnym zapachu prażenia znajdujące się w workach typu bigbags. Po zmierzeniu suwmiarką średnicy losowo wybranych 10 ziaren ustalono ich wymiary wynoszące od 2,8 mm do 3,4 mm. W wyniku podjętych czynności oraz weryfikacji załączonych do zgłoszenia dokumentów funkcjonariusz celno-skarbowy weryfikujący przedmiotowe zgłoszenie celne powziął wątpliwość co do zadeklarowanej klasyfikacji taryfowej zgłoszonego towaru. Pobrane zostały próbki towaru w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych, które zostały przesłane do Laboratorium Celno-Skarbowego Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. Na okoliczność przeprowadzenia częściowej rewizji celnej towaru została sporządzona dokumentacja zdjęciowa. Ponadto importer został wezwany do przedstawienia świadectwa kontroli sanitarnej przedmiotowego towaru.